statystyki

Nowa Kaledonia zostaje z Francją

autor: Michał Potocki05.10.2020, 07:45; Aktualizacja: 05.10.2020, 07:46
Nowa Kaledonia

Nowa Kaledoniaźródło: ShutterStock

Na wyspach Pacyfiku rodzą się kolejne ruchy separatystyczne. W tle – rywalizacja Chin z USA o dominację nad regionem.

Choć wyspiarskie państwa Oceanii należą do najmniejszych na świecie, to właśnie w tym regionie świata najczęściej są organizowane kolejne referenda niepodległościowe. W niedzielę głosowali mieszkańcy należącej do Francji Nowej Kaledonii, którą zamieszkuje 270 tys. ludzi. Frekwencja była wysoka i najpewniej przekroczyła 80 proc. Wyniki z trzech czwartych komisji, które zakończyły liczenie głosów przed zamknięciem tego numeru DGP, wskazują, że mieszkańcy odrzucili opcję niepodległościową. 52 proc. zagłosowało na „nie”, a wciąż nie podliczono wielu głosów z Numei, stolicy Nowej Kaledonii, która zachowuje lojalność wobec metropolii.

Taki wynik był do przewidzenia, ponieważ różnice polityczne odzwierciedlają tam podział etniczny. Niepodległości chcą przede wszystkim Kanakowie, przedstawiciele rdzennej ludności, a tych jest 40 proc. Kanakowie od lat 80. walczą o niepodległość, a w przeszłości uciekali się nawet do aktów przemocy. Paryż reagował poszerzaniem zakresu autonomii kolonii, a w 1998 r. zawarł z separatystami porozumienie. Zgodnie z jego treścią po 20-letnim okresie przejściowym Nowa Kaledonia zyskała prawo do trzech referendów. Jeśli któreś skończy się zwycięstwem niepodległościowców, Numea stanie się stolicą suwerennego państwa.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie