statystyki

Woś: COVID-19 recydywą neoliberalizmu? [OPINIA]

autor: Rafał Woś02.10.2020, 12:08; Aktualizacja: 02.10.2020, 12:24
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

A co jeśli pandemia zmieni nas na gorsze? Co jeśli umocni ona tendencje antywspólnotowe i da lepszą wymówkę dla postaw indywidualistycznych? A jeśli to wszystko przeleje się jeszcze na relacje społeczne i gospodarcze, przynosząc coś w rodzaju recydywy neoliberalizmu?

To pytania, które kołaczą się po głowie od początku tej pandemii. Pewnie nie tylko mnie. Wiele z nich powróciło podczas lektury wyników najnowszego badania nastrojów społecznych zespołu pod kierunkiem Gianmarco Daniele, ekonomisty z Uniwersytetu Mediolańskiego. Ankieta została przeprowadzona wśród mieszkańców czterech zachodnich krajów: Włoch, Holandii, Niemiec i Hiszpanii. Pytania dotyczyły trzech dużych bloków tematycznych: zdrowia publicznego w kontekście walki z COVID-19, relacji między pandemią a gospodarką oraz nastrojów związanych z kryzysem, który spowodował wirus.

Tak naprawdę badaczom chodziło jednak o odpowiedź na bardziej zasadnicze pytanie. Sprawdzali, czy w dobie koronawirusa społeczeństwa mają raczej skłonność do popadania w syndrom „odarcia z iluzji”, czy też dzieje się przeciwnie. Czy w obliczu nietypowego zagrożenia mamy „gromadzenie się wokół flagi”? Innymi słowy: czy obecny kryzys działa na korzyść rządzących, czy przeciwnie – podmywa wiarę w skuteczność ich władzy i kompetencje.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Dżon Kołalski(2020-10-03 11:50) Zgłoś naruszenie 01

    Skutki problemu, który załatwili światu chińscy komuniści, ukrywając fakt pandemii tak długo, jak tylko się dało (włącznie z wywieraniem nacisku na WHO), sieje teraz lęk w lewicowych sercach. O ironio!

    Odpowiedz
  • XXYYZZ (2020-10-05 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    W czasie zagrożenia /kryzysu w społecznościach dominują postawy altruistyczne lub egoistyczne. Obawiam się, że egoistyczne i izolacyjne przeważą - nawet w realizacji rodzinnej--a sprzyjać temu będzie IT. Chcę się mylić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie