statystyki

Ukraina przestaje sobie radzić z epidemią

autor: Michał Potocki17.09.2020, 07:30; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:33
Władze mają problem z egzekwowaniem własnych wytycznych. Kraj został podzielony na sektory zależnie od liczby zachorowań.

Władze mają problem z egzekwowaniem własnych wytycznych. Kraj został podzielony na sektory zależnie od liczby zachorowań.źródło: ShutterStock

Rząd ma problem z wyegzekwowaniem przestrzegania obostrzeń przez niektóre samorządy

Ukraina bije kolejne rekordy pod względem liczby nowych infekcji SARS-CoV-2 i zgonów w wyniku COVID-19. Statystyka sugeruje też, że oficjalnie ujawniane przypadki to tylko kropla w morzu. Wczoraj władze potwierdziły 2958 nowych zakażeń i 76 przypadków śmierci. To najgorszy wynik od początku epidemii.

Spośród państw europejskich więcej zakażeń wykrywają Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Rosjanie, jednak specjalistów niepokoi także inny wskaźnik. Odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa przekroczył 11 proc., gdy w Niemczech oscyluje wokół 1 proc., a w Polsce – 3 proc. Im mniejszy odsetek wyników pozytywnych, tym większa szansa, że kraj dobrze sobie radzi z identyfikowaniem ognisk zakażeń oraz bezobjawowych zakażonych. Umowną granicą jest 3–5 proc. Tymczasem w niektórych ukraińskich obwodach ten wskaźnik zbliża się do 50 proc.

Oznacza to, że władze straciły kontrolę nad ogniskami, a choroba rozprzestrzenia się bez przeszkód. Jedną z przyczyn jest niska liczba testów. Ukraina z wynikiem 43 testy na tysiąc mieszkańców znajduje się pod tym względem na trzecim od końca miejscu w Europie po Albanii i Liechtensteinie. – To jedna z głównych przyczyn szybkiego wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń, hospitalizacji i śmierci – uważa były wiceminister ochrony zdrowia Pawło Kowtoniuk. – Oznacza to, że wiele wykrytych przypadków to osoby objawowe, które trafiają do szpitali, oraz że laboratoria są przeciążone, więc wyniki przychodzą późno, gdy nie ma już mowy o samoizolacji czy prześledzeniu kontaktów – dodaje.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie