statystyki

Wicepremier Ukrainy: Opcja radykalna zniszczy Białoruś [WYWIAD]

autor: Michał Potocki18.08.2020, 08:30; Aktualizacja: 18.08.2020, 08:59
Chcemy wspierać pokojowe rozwiązanie sytuacji na Białorusi, jak i stopniową transformację. Scenariusz radykalny może zniszczyć ten kraj.

Chcemy wspierać pokojowe rozwiązanie sytuacji na Białorusi, jak i stopniową transformację. Scenariusz radykalny może zniszczyć ten kraj.źródło: ShutterStock

Priorytetem jest wykorzystanie unikalnego doświadczenia Ukrainy w walce z zagrożeniami hybrydowymi. Jesteśmy gotowi podzielić się z Polską tym doświadczeniem – mówi DGP wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

Wszyscy śledzimy wydarzenia na Białorusi. Dla nas to ważny sąsiad, a dla was może nawet ważniejszy, biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa oraz bliskość kulturową, historyczną i językową Białorusinów i Ukraińców. Jakie stanowisko zajmuje Kijów wobec tego, co się tam dzieje, oraz wobec wyborów prezydenckich 9 sierpnia?

Ukraina ciągle monitoruje sytuację na Białorusi. Niejednokrotnie potępialiśmy pacyfikację pokojowych protestów. Jesteśmy przekonani, że nawiązanie dialogu z obywatelami Białorusi jest w obecnej sytuacji najważniejsze. Oprócz zaniepokojenia tymi wydarzeniami, Ukraina ma też poczucie pewnej odpowiedzialności. Białoruś w ostatnich latach była miejscem, gdzie odbywały się mińskie rozmowy rozejmowe. Jej przyszłość ma bezpośredni wpływ na przyszłość Ukrainy i całego regionu. Staramy się nie tracić kontaktu z białoruską władzą. Sytuacja zmienia się każdego dnia. Jeszcze w czwartek władze białoruskie zwolniły trzech obywateli Ukrainy zatrzymanych w czasie protestów, a w piątek oddano Rosji jej najemników, tzw. wagnerowców. Jesteśmy tą decyzją bardzo zaniepokojeni. Ukraina nie możemy pozwolić sobie na stanie z boku. Chcemy wspierać pokojowe rozwiązanie sytuacji na Białorusi, jak i stopniową transformację. Scenariusz radykalny może zniszczyć ten kraj.

Unia Europejska nie uznała wyników wyborów oraz zapowiedziała wprowadzenie sankcji przeciwko białoruskim urzędnikom. Ukraina dołączy się do tych kroków?

Ukraina w ostatnich latach demonstrowała dużą solidarność z UE i USA w sferze polityki obronnej. Na razie obserwujemy rozwój wydarzeń i rozmawiamy z Białorusią o ważności pokojowego rozwiązania sytuacji.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie