Całkowity bilans zakażeń w Republice Czeskiej od początku epidemii wynosi 18 060 przypadków, z powodu Covid-19 zmarło w sumie 389 osób. Według resortu zdrowia w kraju są obecnie 4922 przypadki tzw. aktywnych zakażeń, jest też 12 749 ozdrowieńców. Zmarło w sumie 389 chorych.

Wzrost odnotowany w piątek jest trzecim najwyższym od początku pandemii, która w Czechach rozpoczęła się 1 marca br. W dotychczasowej historii tylko pięciokrotnie zdarzyło się, żeby dobowy przyrost zakażeń był wyższy niż 300 przypadków; po raz ostatni było tak 28 czerwca. Rekord padł 27 marca, gdy w Czechach zarejestrowano 377 nowych zakażeń, następny w kolejności jest 3 kwietnia, gdy liczba nowych przypadków wyniosła 334. Sobotnie 323 infekcje znajdują się na trzecim miejscu.

W poprzednich dniach w Czechach liczba przypadków nieznacznie przekraczała 200 przypadków na dobę - w weekendy nawet mniej.

Jak zauważają media obecna dynamika przyrostu zakażeń jest identyczna jak na wiosną, z jedyną różnicą, że wtedy władze narzuciły cały szereg restrykcji, które zamroziły tymczasowo całą działalność gospodarczą w kraju. Po ich zniesieniu w czerwcu okazało się, że w niektórych regionach doszło do nagłego wzrostu zakażeń. Miejscowe władze wprowadziły w związku z tym obowiązek noszenia maseczek i wydały zakaz organizacji imprez masowych na obszarach, gdzie ukształtowały się ogniska epidemii.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w powiecie frydecko-misteckim w kraju (województwie) morawsko-śląskim. Na 100 tys. mieszkańców 85 osób jest tam zainfekowanych koronawirusem - w ciągu zaledwie tygodnia wskaźnik ten wzrósł z 65 przypadków na 100 tys, mieszkańców. Poza Frydkiem-Mistkiem najbardziej dotkniętym nowym wirusem jest Klatov w kraju pilzneńskim. Na 100 tys. osób tam mieszkających zakażonych jest 28. W powiecie kolińskim w kraju środkowoczeskim i w stołecznej Pradze ten koeficjent wynosi 23.

Eksperci podkreślają, że najważniejszymi wskaźnikami świadczącymi o rozwoju choroby Covid-19 jest liczba hospitalizowanych, w tym tych pacjentów, którzy wymagają pobytu na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Według najnowszych danych resortu zdrowia w szpitalach jest 116 pacjentów, z czego 16 w ciężkim stanie.

Służby sanitarno-epidemiologiczne mają w poniedziałek przedstawić uaktualniona mapę zagrożeń związanych z nowym koronawirusem i na tej podstawie wprowadzić ograniczenia lub przedstawić zalecenia dla mieszkańców i władz poszczególnych regionów.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)