We wspólnym oświadczeniu szefowa KE, wiceprzewodnicząca KE do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova oraz unijna komisarz ds. równości Helena Dalli złożyły hołd ofiarom zbrodni nazistów, w tym Raymondowi Gureme'owi - jednemu z ostatnich ocalałych z obozów przejściowych dla francuskich Romów, który zmarł w maju br. w wieku 94 lat.

"Do końca walczył o prawa i godność Romów" - podkreśliły przedstawicielki KE.

"Musimy zastąpić antyromskie postawy otwartością i akceptacją, mowę nienawiści i zbrodnie - tolerancją i poszanowaniem dla ludzkiej godności, a brutalność - edukacją o Holokauście" - zaapelowały.

"W związku z tym Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie, aby przyłączyły się do zobowiązania do położenia kresu rasizmowi i dyskryminacji, które w sposób rażący uderzają w nasze duże romskie mniejszości etniczne" - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawicielki KE wezwały 27 państw Unii Europejskiej, aby "zaangażowały się w ustanowienie nowych ram strategicznych UE na rzecz równości i integracji Romów (w społeczeństwach) w celu osiągnięcia równości społecznej i większej równości w każdym znaczeniu tego słowa".

W czasie II wojny światowej niemieccy naziści wymordowali ok. 500 tys. Romów. (PAP)