statystyki

Młodzi głosują. Zdecydowali o przebiegu prezydenckiego wyścigu, a wynik nie spodobał się starszym

autor: Anna Wittenberg05.07.2020, 09:00
Choć młodzi wyborcy tym razem tłumnie ruszyli do urn, trudno przypisać im konkretne poglądy polityczne – przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu.

Choć młodzi wyborcy tym razem tłumnie ruszyli do urn, trudno przypisać im konkretne poglądy polityczne – przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu.źródło: ShutterStock

Rozgrzewa ich światopoglądowy spór, szukają skrajności i nowych twarzy.

N iedziela, godzi na 21. Wyniki exit poll (sondażu wśród wychodzących z lokali wyborczych) mogły wywołać radość w czterech sztabach, choć tylko dwa wprowadziły swoich kandydatów do drugiej tury. Andrzej Duda pokazał znaczną przewagę nad drugim w kolejności rywalem. Rafał Trzaskowski odbudował pozycję Koalicji Obywatelskiej po kampanijnej porażce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Szymon Hołownia ugrał ponad 13 proc. głosów, a Krzysztof Bosak – blisko 7 proc., co oznacza, że przekonał do siebie ludzi spoza swojego środowiska. Jeszcze ciekawiej zrobiło się, kiedy krajobraz uzupełniły pełne wyniki i można było zajrzeć w preferencje różnych grup wyborców. Sortowanie wyników pod kątem wieku wykazało, że gdyby wybierali tylko młodzi, rezultat wyglądałby zupełnie inaczej – głosy między tymi samymi czterema kandydatami rozłożyłyby się niemal po równo – po 20 proc. (do drugiej tury z minimalną przewagą weszliby Trzaskowski i Hołownia).

„Porażka systemu edukacji”. „Niedoświadczeni”. „Faszyzm”. „Na kogo oni głosują?” – takie komentarze szybko zaczęły pojawiać się w mediach społecznościowych dziennikarzy i publicystów, lecz także zwykłych internautów.

Grzeje ich światopogląd

Głos młodych był słyszalny, bo ci tym razem tłumnie ruszyli do urn. Według sondażu late poll (na podstawie wyników z wybranych komisji) od firmy badawczej IPSOS w lokalach wyborczych stawiło się 64 proc. uprawnionych do głosowania w wieku 19–29 lat. To o 19 pkt proc. lepiej niż rok temu w wyborach parlamentarnych i aż o 29 pkt proc. lepiej niż w ostatnich wyborach samorządowych. Tradycyjnie absencja wyborcza jest najwyższa właśnie wśród najmłodszych wyborców.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (91)

 • brawo młodzi(2020-07-05 11:22) Zgłoś naruszenie 10537

  nie pozwólcie żeby rządził wami 71 letni kaczor

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • Ela(2020-07-05 09:58) Zgłoś naruszenie 9032

  Osobiście wszyscy moi znajomy głosują w większości na Trzaskowskiego. Wbrew pozorom coraz więcej młodzieży idzie zagłosować.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • jall(2020-07-05 10:04) Zgłoś naruszenie 8122

  I znowu przypisywanie wiekowi jakichś nadzwyczajnych cech mądrości. Właśnie za długo rządzą starsi i układają ludziom świat na wzór tego co już przeżyli.Oni niedługo odejdą a konsekwencje tego co narobili poniosą właśnie młodzi. Młodzież powinna działać gdyż zaniechanie aktywności wyborczej będzie ją drogo kosztować w przyszłości. Cieszę się że coś zaczyna do mlodych docierać

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Prawda(2020-07-05 09:17) Zgłoś naruszenie 7615

  To przede wszystkim młodzi powinni głosować, bo to oni będą przez kolejne lata żyć w tym kraju. Można wyjechać na zachód, ale trzeba też myśleć o SWOJEJ ojczyźnie by w razie czego można było do czego wracać.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-07-05 11:57) Zgłoś naruszenie 6211

  Młodość czy starość ... co lepsze ? Najlepiej połączyć pasję z doświadczeniem, chłonny umysł spragniony nowoczesności z mądrością przeżytych lat. A więc nie powielać błędów raz popełnionych ! Jeno w Polsce, w wielu regionach, nadal starsi ludzie mają w sobie za mało pokory. I są to niestety regiony głosujące na PiS. Cóż, mają takie prawo. Także i ten piszący tu łobuz mieniący się aktualnie "logik" lub "logika", a w przeszłości "kaszub" vel "bert". Nie mając argumentów na obronę swojego kandydata, inwektywami obsypują swoich adwersarzy. I większość Polaków. Nadzieję zaś pokładam w zwycięstwo pana Trzaskowskiego, bo że wiadomym jest że posiada i wady, to góruje umysłem nad rywalem, a znając cztery języki szybciej znajdzie uznanie i posłuch u obcych przywódców !!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-07-05 10:09) Zgłoś naruszenie 5516

  Znów ktoś usiłuje skonfliktować młodych ze starymi. Fakt , że starsi skażeni komuną , usiłujący odpokutować swoje błędy i winy za pomocą różnych szamanów na autorytet (tak jak niegdyś ) absolutnie się nie nadają . Babcia która jeszcze nie tak dawno wyciągnęła chusteczkę by smarkowi nosa wytrzeć,dzisiaj prędzej by mu oczy wydrapała , chociaż to nie jego wina ,że przerywała to i owo,a teraz obawia się o tzw. swoje życie pozagrobowe . Długo jeszcze wymieniać.

  Odpowiedz
 • oczywiście - (2020-07-05 09:42) Zgłoś naruszenie 5034

  .....rodzice przygarną , dadzą jeść , kieszonkowe na ...piwo , opłacą prywatne szkoły - to można się "popisywać mądrością młodzieńczą ".

  Odpowiedz
 • Saga(2020-07-05 13:11) Zgłoś naruszenie 4713

  ........ o prezydencie, który dał Bogu, co boskie, a klerowi dał co społeczeństwa !! Zatracił się nie tylko w podpisywaniu wszelakich druczków, ale także w rozdawnictwie. I był to prezydent co nie miał nad sobą innych Prezydentów, nie kłaniał się Carowi ani Cesarzowej, bał się tylko jednego chromego prezesa. A więc od początku ; za górami, za lasami urodził się prawie pół wieku temu - już z dyplomem docenta - szkrab przemądrzały ! Jego przyjściem na ten padół ziemski zwiastowały znaki tako na ziemi [Żoliborz" jako i na niebie [toruński wieszcz] . Dorastał nam u stóp zamczyska bardzo nieszczęśliwy z racji dawnego ustroju ! Więc szybko podniósł się z kołyski i rozpoczął walkę z wrogiem klasowym, bo On nie był z ludu, a z krakowskiej inteligencji !! Już w wieku trzech lat rozgonił szwadron ZOMO, a rok póżniej ................................ ciąg dalszy nastąpi !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jerzy kasak(2020-07-05 11:35) Zgłoś naruszenie 4318

  Logik oddaj moje pieniądze które bezprawnie podarował ci PiS

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • logik(2020-07-05 10:14) Zgłoś naruszenie 3489

  Polska to jednak dziwny kraj - zlodziej, oszust, klamiacy w zywe oczy, nie pamietajacy czy byl poslem, czy byl oslem, czy zasmrodzil Wisle do Gdanska, kupujacy koreanskie tramwaje , obslugujacy warszawska komunikacje niemiecka firma (szkoda , ze nie ReichsBahn) uzyskuje 30% glosów !!!! Rodacy, czy was naprawde pokrecilo ??? Oddajcie sk..syny i **** 500+, oddajcie 300+, zrezygnujcie z 13 emerytury, nie bierzcie darmowych leków, nie bierzcie pomocy dla niepelnosprawnych, zrezygnujcie z pomocy kryzysowej - i wtedy uczciwie glosujcie na Trzaskowskiego !! A tak jestescie dnem moralnym niegodnym nazywania siebie Polakami !!!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-07-05 09:54) Zgłoś naruszenie 315

  autorka błysneła intelektem, śmiechu warte, na każdego kandydata głosowali zarówno osoby starsze i młode, jestem starszą osobą i niem ma nic przeciwko temu, jak głosowały osoby młode, a w ogóle skąd się wział ten prowizpryczny podział, piszący ocnknijcie się,

  Odpowiedz
 • Babcia(2020-07-05 12:09) Zgłoś naruszenie 2716

  Schowaj wnuczkowi dowód, bo wiek emerytalny 67 dotknie właśnie wnuczka, nie Ciebie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PIS ogranicza emerytury Kobiet !!!(2020-07-05 14:39) Zgłoś naruszenie 2616

  Kobiety też chcą godnie żyć na emeryturach , a nie mogą ze względu na ograniczony okres składkowy. Pozwólmy Kobietom godnie i z podniesionym czołem pracować do 65 roku życia !!!!!! Nie dajmy sobie wmówić, że Polskie Kobiety są gorsze !!!!

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • fakt(2020-07-05 10:21) Zgłoś naruszenie 2466

  der. GP (szkopska gazetka) dalej jątrzy, niemiaszki chcą nam urządzać kraj jako ich kolonię

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • logika(2020-07-05 10:18) Zgłoś naruszenie 2487

  pamiętamy jak było za rządów PO. Czy naprawdę chcecie mieć zabrane 500+, 300+ emerytury i inne świadczenia, jakby je nie nazywać. Czy wy chcecie wyższy wiek emerytalny? Pamiętacie jak było w Polsce wtedy, jak się żyło, była bieda!!! Chcecie mieć rządy w Polsce choćby z Nowogrockiej, czy kanclerza-lennika Berlina? czy robotę dla niemieckich fabryk w Polsce za grosze i zakaz mówienia co się myśli jak na zachodzie, a do tego mieć parady pod patronatem państwa. I okradnie np. z Vat z kamienic. Chcecie mieć tu pewnych, ciapatych przybyszów i rozróby? Nie ma na to zgody!

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • jak tu żyć(2020-07-05 15:24) Zgłoś naruszenie 2116

  Starzy tak zgotowali tę Polskę tą solidarnością że sami pouciekali na emerytury a teraz jeszcze mieszają.

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-07-05 19:26) Zgłoś naruszenie 197

  Z dedykacją dla "logika" ! ... Przez ostatnie osiem lat rządów PO nic nie było, panowała swawola obyczajowa pod postacją ; Dama . wino i pianino !! Od pięciu lat gdy, my rządzimy, duch w narodzie się poprawił, i nastąpiła lepsza, dobra zmiana na ; Ku*rwa , ćwiara i gitara !! Tak to wygląda, czy też chcesz coś dodać ? Byle nie za ostro ... !

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • f(2020-07-05 14:56) Zgłoś naruszenie 1442

  to teraz piszcie o mamusi Trzaskowskiego TW Justyna .Tak na okrągło do samych wyborów ,póki jeszcze czas żeby wszyscy się dowiedzieli o korzeniach tego wychowanka Geremka i stypendysty Sorosa .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Magda(2020-07-06 14:46) Zgłoś naruszenie 122

  Jakim trzeba być człowieka , żeby głosować na Trzaskę z PO , który 40 tys. ludzi skrzywdził, oddając ich wraz z kamienicami złodziejskiej mafii reprywatyzacyjnej? Taki człowiek ma być Prezydentem Polski.Podwyżki za śmieci horrendalnej 650% też nie pamiętacie? I jeszcze opłaty za użytkowanie wieczyste przypomnę 2 tys, od kawalerki. Ale co tam zapłacicie , byle nie PIS.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bukmaher(2020-07-05 19:59) Zgłoś naruszenie 87

  Na A. Dudę płacą 1,45 a na R. Trzaskowskiego 2,75. Kto jest frajerem??

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie