statystyki

Trzaskowski: Będę wypalać żelazem to, co zrobił PiS [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak05.06.2020, 07:34; Aktualizacja: 05.06.2020, 07:55
Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

Nadchodzi kryzys i jestem gotowy na współpracę z rządem, jeśli chodzi o pomoc gospodarce. Nie może być jednak dalej tak, że nikt nie patrzy władzy na ręce

„Wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Wilanowie” – mówił były szef PO Grzegorz Schetyna w 2016 r. Jak wielkomiejski kandydat Rafał Trzaskowski zamierza wygrać w Końskich?

To uproszczenie. Jeżdżę po dużych miastach i malutkich miejscowościach, wszędzie problemy są te same. Nieważne, czy rozmawiam z Olą Dulkiewicz z Gdańska, wójtem Nadarzyna, ludźmi w Potęgowie, Nowym Tomyślu czy Rybniku. Dziś wszyscy obywatele skupiają się na bezpieczeństwie, zdrowiu, wyrównywaniu szans edukacyjnych, drożyźnie...

Chodzi nam bardziej o to, czy kandydujący prezydent stolicy ma szansę zjednać sobie mieszkańców prowincji, gdzie Andrzej Duda czuje się silny.

To źle postawione pytanie. Powtórzę: wszyscy mamy dokładnie te same problemy. Dziś obywatele rozmawiają o problemach służby zdrowia, przyszłości miejsc pracy, nieracjonalnych decyzjach władzy w zakresie odmrażania gospodarki. Nie ma różnicy, czy ktoś walczy o utrzymanie zatrudnienia na wsi, czy w Warszawie. Uzyskanie kredytu jest obecnie olbrzymim problemem dla każdego, bo trzeba mieć wielki wkład własny. Andrzej Duda jest z Krakowa, ja jestem z Warszawy i wszyscy prezydenci, jakich znam, byli z jakiegoś miasta.

A sprawy światopoglądowe? Pana przeciwnicy już przypominają kartę LGBT+, która wywołała wielomiesięczny spór w kraju.

Mam wrażenie dysonansu między tym, o co pytają dziennikarze, a o co zwyczajni ludzie. W czasach po epidemii społeczeństwa nie interesują tak bardzo sprawy światopoglądowe. Przecież wszyscy wiedzą, jakie mam poglądy. Uważam, że związki partnerskie powinny być w Polsce wprowadzone. Tylko nie o tym jest ta kampania.

A pana stosunek do Kościoła?

Byłem ministrem odpowiedzialnym za kwestie związane z religią. Walczyłem, by wydatki na Fundusz Kościelny zastąpić odpisem podatkowym. Jestem katolikiem, mam szacunek do Kościoła, tradycji. Wychowałem się za komuny, kiedy instytucja ta stawała w obronie słabszych. Jestem natomiast za pełnym rozdziałem Kościoła od państwa. A jeśli ktoś pyta, czy religia powinna być w szkołach, odpowiadam, że to decyzja, którą należy zostawić rodzicom.

TVP Info dopytuje, dlaczego nie posłał pan syna do komunii świętej.

Nie będę sobie zawracać głowy prowokacjami TVP Info. Dziś ludzie martwią się o miejsca pracy i chcą prezydenta, który zacznie patrzeć władzy na ręce. Mówią, że teraz kolesie chronią kolesi, rozgrzeszają się nawzajem i nie ma instytucji, która by to powstrzymała. Albo skarżą się, że rząd przyszedł za późno z pomocą, a decyzje podejmowane są w sposób chaotyczny. Jako samorządowiec jestem blisko bieżących problemów. Na co dzień staram się pomagać w ich rozwiązywaniu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (171)

  • urna(2020-06-05 08:49) Zgłoś naruszenie 207159

    Panie Rafale cała nasza radość i nadzieja ,że Pan zaistniał , komplet podpisów już zebrany

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • xyz(2020-06-05 08:41) Zgłoś naruszenie 153140

    Mały człowieczek bez kręgosłupa zafiksowany ideologicznie i politycznie. Produkt TVN-u, GW i innych mainstreamowych mediów.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • karta wyborcza(2020-06-05 08:47) Zgłoś naruszenie 153138

    Panie Rafale cała nasza radość i nadzieja ,że Pan zaistniał , komplet podpisów już zebrany ,ludzie się cieszą ,że wraca normalność i radość,że pis ma cykora i żałują ,że w nazwie swojej partii ujęli sprawiedliwość- teraz zaczynają rozumieć ,że to wieje grozą .Powodzenia w wyborach- też będziemy mieli swojego prezydenta.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • antypis(2020-06-05 15:24) Zgłoś naruszenie 152101

    Ludzie chcą Rafała Trzaskowskiegoi to się słyszy w kolejkach do kasy, w aptekach itp.Trzeba odsunac pis od koryta. szumowscy, zera i inni miliony powyciagali na panstwowych kontratach. zona zera zarabia 90 tys miesiecznie w panstwowym Link4. Ludzia dali po 500 na dziecko, a ceny wszystkiego poszły o 30-50% wiec nic z tego nie ma oprocz inflacji.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • RS(2020-06-05 08:25) Zgłoś naruszenie 152140

    Trzaskowski może się zdecydujesz, czy chcesz wypalać żelazem PIS (czyli torturować) czy być prezydentem współpracującym jak się przedstawiałeś w poprzednim wywiadzie. Co wywiad to inna koncepcja

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • ela(2020-06-05 08:48) Zgłoś naruszenie 148147

    Szanowny p .Trzaskowski,czyli wypali pan żelazem programy 500+,300+,13 emeryturę i podwyższy pan wiek emerytalny? Wreszcie się pan określił,że wszystko co zrobiło PIS ,pan chce zniszczyć.Uważa się pan za katolika? Czegoś tu nie rozumiem,katolik nie walczy z Kościołem i nie może popierać LGBT,prawda?

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • echa(2020-06-05 09:40) Zgłoś naruszenie 13583

    Nie ogarnia spraw w Warszawie a rwie się do rządzenia Polską. Nie ma jak samouwielbienie i mania wielkości.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • q(2020-06-05 09:27) Zgłoś naruszenie 13274

    666 tęczowych ławek w Warszawie. To chyba szczyt możliwości tego pana.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • brawopis(2020-06-05 09:57) Zgłoś naruszenie 129134

    Ludzie chcą Dudę, Kaczyńskiego, Ziobrę i to się słyszy w kolejkach do kasy, w aptekach itp. Co oni zrobią ja wrócą do koryta zablokują Polski rozwój na rzecz Niemiec, zabiorą emerytury+, 500+ podniosą wiek i dadzą się nachapać ponad miarę prywaciarzom. Znowu korporacje prawnicze będę się rozpasać, patrzeć na człowieka z góry i robić co chcą, służby nie będą działać w przeciwieństwie co rządzenia przez Kamieńskiego. Ludzie czy wy naprawdę tego chcecie??? Nie pamiętacie co było i jak było w Polsce?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Cocolino(2020-06-05 10:09) Zgłoś naruszenie 11252

    Trzoskowskiemu nie podoba się port lotniczy w szczerym polu. On pewnie wybuduje go w centrum Warszawy w strefie relaksu.

    Odpowiedz
  • wyborca(2020-06-05 10:43) Zgłoś naruszenie 11251

    Jak zaczęła się epidemia koronawirusa, to Trzaskowski poszedł na zwolnienie podobno z przepracowania. Nie wdając się w przyczyny tego zwolnienia: nie potrzebujemy czlowieka, który nie umie podołać obowiązkom.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • czytelnik(2020-06-05 09:37) Zgłoś naruszenie 10858

    straszne rzeczy oferuje Trzaskowski, czyżby chciał wrócić do średniowiecza, gdzie właśnie ludzi karano wypalaniem żelazem

    Odpowiedz
  • Marek(2020-06-05 13:03) Zgłoś naruszenie 10136

    No i iwyszedł tyran z Trzaskowskiego. I to ma być prezydent Polski ? Człowiek który chce wypalac żelazem pomoc 500+ dla polskich dzieci ? wiek emerytalny 65 zamiast 67 ? . budowe nowoczesnego portu komunikacyjnego,? budowe mierzeji wiślanej ? juz zbudowanego portu gazowego ? Uratowanie firmy LOT ? On chce wypalac tak swietne decyzje rządowe i tak świetne dla polaków inwestycje ? On jest niebezpieczny i nieobliczalny i to jest straszne , że tak wielu ludzi chce na niego cgłosować .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • analityk(2020-06-05 09:50) Zgłoś naruszenie 8640

    Kto mu to uchwali w Sejmie? Po co robić z gęby cholewę? Zagadka i odpowiedź. Czym Pan Trzaskowski dotrze do mieszkańców wsi i miasteczek? Jak to czym, wypasionom limuzynom.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-06-05 09:15) Zgłoś naruszenie 6389

    Ludzie zrozumcie ,że te 1400 zł na trzy miesiące to ochłap . Wam jest potrzebna praca,,a jak macie ją mieć skoro rząd pisi zamiast wysłuchać zatrudniających Was przedsiębiorców napuszcza na nich policję.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-06-05 09:03) Zgłoś naruszenie 5187

    Przede wszystkim porządek trzeba zrobić z tym mikrobem nazywającym dumny Naród Polski chamską hołotą , a rwącym się (raczej pełzającym ) aby tą hołotą rządzić .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Zabawa w edukacje(2020-06-05 09:21) Zgłoś naruszenie 4468

    PIS chętnie wszystkim rozdaje a nauczycielowi zabiera na opłacenie religii w szkole

    Odpowiedz
  • Gosc(2020-06-05 09:48) Zgłoś naruszenie 348

    Wyborcy sie okresla i to bedzie wynik kto rzadzi nie mozna tak atakowac tego sie nieda sluchac,mozna mowic ale nie z taka nienawiscia.Kazdy rzad popelnia bledy tego nie da sie uniknac a jak przyjdzie inny to tez nie brdzie idealnie wiec dajcie spokoj.Jak jest cos zrobione niezgodne z prawem to ukarac nie ma innej obcji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tym(2020-06-05 10:01) Zgłoś naruszenie 3412

    Polska to taki kraj w którym naiwny naiwnego naiwnie naiwnością pogania.I tej naiwności od wielu lat i kampań wyborczych końca nie widać.Jak długo można być naiwnym ?Jak długo można żyć nadzieją?Jak długo można tak żyć ku uciesze garstki ?Jak długo można mądrzeć i nie zmądrzeć?

    Odpowiedz
  • Jan(2020-06-05 09:35) Zgłoś naruszenie 3057

    Niestety ale to wypalanie żelazem należy się i PiS i PO i całej Polskiej obecnej i byłej polityce.Każden z polityków (również pan Trzaskowski )ma wiele do wypalenia.Na niektórych (np.panu Kaczyńskim)brakło by miejsca na ciele by zarazę tą z niego wypalić.Czym wyżej w hierarchi politycznej a nawet kościelnej(niestety ale te dwie instytucje są mocno ze sobą związane) tym większa zaraza.Więc cała nadzieja w tym że to nie politycy będą wypalać się nawzajem(od ponad 30tu lat się do tego zbierają i nie mogą się zebrać) tylko Naród Polski to zrobi.Skutecznie i raz na zawsze.

    Odpowiedz