Sommer: Sankcje Trumpa? Pytanie o szczegóły

autor: Marceli Sommer04.06.2020, 11:50; Aktualizacja: 04.06.2020, 12:00
Marceli Sommer

Marceli Sommerźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Spekulacje, że Amerykanie szykują kolejne uderzenie w projekt podmorskiego gazociągu, rozbudził na nowo ambasador USA w Berlinie Richard Grenell, który powiedział niemieckiemu dziennikowi „Handelsblatt”, że nowe sankcje mają ponadpartyjne poparcie w amerykańskim Kongresie i mogą szybko zostać przekute w konkretne przepisy.

Poprzednia interwencja Waszyngtonu doprowadziła do wycofania się pod koniec zeszłego roku z podmorskiego placu budowy szwajcarskiej firmy AllSeas, która układała rurę na dnie Bałtyku, i wielomiesięcznych opóźnień w realizacji inwestycji. Teraz Gazprom chce sam wybudować ostatnie 160 kilometrów gazociągu i sprowadził w tym celu z Dalekiego Wschodu statek Akadiemik Czerskij.

Niewykluczone, że zapowiedzi nowych sankcji to blef. Według doniesień Reutersa propozycja miała zostać złożona w Senacie jeszcze w tym tygodniu. Do momentu zamknięcia czwartkowego wydania DGP wciąż się to jednak nie stało. Czynników, które mogłyby powstrzymywać Waszyngton przed kolejnymi próbami zatrzymania Nord Streamu, jest co najmniej kilka. To m.in. starania prezydenta Donalda Trumpa, by wciągnąć Moskwę do swojej rozgrywki z Chinami. Prezydent USA dąży ostatnio do poszerzenia o Rosją (oraz szereg innych krajów) grona uczestników najbliższego szczytu G7. Inicjatywa ta stanowi pewien sygnał co do obecnej hierarchii priorytetów Białego Domu, szczególnie jeśli przypomnieć sobie, że Rosja została wyłączona z udziału w spotkaniach grupy w konsekwencji nielegalnej aneksji Krymu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie