statystyki

Powolny zmierzch prezesa. Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak23.05.2020, 08:30; Aktualizacja: 23.05.2020, 09:07
Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda

Jarosław Kaczyński i Andrzej Dudaźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- W pierwszej kadencji prezydent Duda rzadko manifestował swoją niezależność od lidera PiS. Jeśli wygra drugą, będzie to robił częściej, bo nie będzie już niczego od Kaczyńskiego potrzebował - mówi w wywiadzie dla DGP Antoni Dudek politolog, historyk, publicysta, profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Drugie podejście do wyborów prezydenckich się uda?

Mam nadzieję, że tak. Wprawdzie osobiście byłem zwolennikiem przesunięcia wyborów o co najmniej rok lub nawet dwa lata, jak proponował Jarosław Gowin w swoim projekcie zmian konstytucji, ale okazało się to nierealne. W tej sytuacji lepiej, by głosowanie odbyło się przed 6 sierpnia, czyli przed końcem kadencji obecnego prezydenta, niż po niej. Unikniemy wtedy problemów z ciągłością władzy. Choć z każdym tygodniem ludzie oswajają się z epidemiczną rzeczywistością, te wybory nie będą do końca normalne – choćby z uwagi na to, że zabraknie tak istotnego elementu, jak liczne spotkania kandydatów z wyborcami, stanowiące dotąd kwintesencję wyborów głowy państwa.

Czyli przed końcem kadencji Andrzeja Dudy będziemy mieć nowego prezydenta?

Nie mam co do tego pewności, bo jeszcze ktoś może próbować zablokować wybory, jeśli uzna, że odniesie z tego korzyści. Jednak PO nie ma teraz powodu, by to robić. Rafał Trzaskowski ma dziś szansę na II turę, a może nawet na zwycięstwo. Z kolei PiS zrozumiał chyba, że posunął się za daleko. Doprowadził do buntu Porozumienia, a forsowanie na siłę własnych rozwiązań przed 10 maja przeraziło umiarkowanych zwolenników partii Kaczyńskiego. Wątpię, by ktokolwiek w tym obozie się do tego przyznał, ale mam wrażenie, że wielu działaczy uświadomiło sobie, jak blisko przepaści się znaleźli. Andrzej Duda niewątpliwie wygrałby te majowe pseudowybory 10 maja, gdyby je faktycznie przeprowadzono, ale PiS miałby na głowie pięć lat obrony ich legalności.

To czego nauczył nas 10 maja 2020 r.?


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (62)

  • SARS MERS(2020-05-23 09:02) Zgłoś naruszenie 16622

    Nie, Duda nigdy nie będzie manifestował niezależności. Miał jedną okazję - w sprawie prezesa TVP - i przegrał. I z tego się już nie podniesie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jan(2020-05-23 09:28) Zgłoś naruszenie 15326

    Duda człowiek bez właściwości

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-05-23 11:16) Zgłoś naruszenie 12123

    Sprawiedliwie to powinien odejść z hukiem i odpowiedzieć za wpędzenie narodu w megabiedę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Chłodno pomyślmy(2020-05-23 12:20) Zgłoś naruszenie 11616

    BZDURA. Uległość jest cechą charakterystyczną PAD. Tyle że raz to prezesowi, raz to żonie. Więc nie będzie żadnej własnej drogi Andrzeja Dudy. On jest tylko naczyniem, które treścią polityczną wypełniają inni.

    Odpowiedz
  • TWÓJ KUMPEL (2020-05-23 14:04) Zgłoś naruszenie 11127

    Pan Trzaskowski wygra wybory i zostanie Prezydentem wszystkich Polek i Polaków. Czekamy na to z utęsknieniem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-05-23 12:50) Zgłoś naruszenie 10319

    Czas - najwyższy - odsunąć od władzy tego Gargamela !! Ten mądrala występujący w trzech osobach - Prezydent, Premier i Marszałek Sejmu powinien następne lata spędzić w celi. Niekoniecznie więziennej , może być cela klasztorna, którą będzie dzielił z dwoma młodymi , przyszłymi biskupami na wzór Paetza !! W ciszy i skupieniu - za dnia - będzie mógł modlitwą zmazać [być może] winy, a w porze nocnej biczowaniem i ********* ponieść pokutę.!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • MM(2020-05-23 11:32) Zgłoś naruszenie 907

    NOSIŁ WILK RAZY KILKA PONIOSĄ I WILKA

    Odpowiedz
  • xawery(2020-05-23 09:48) Zgłoś naruszenie 5472

    panie PROFESORZE DUDEK---mając taki tytuł powinien pan wiedzieć że nadieja jest matką ludzi GŁUPICH, czyżby do tej kategori ludzi się pan zaliczał pszez swe głupie komentarze, i stronniczość swych wypowiedzi.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • czytelnik(2020-05-23 10:57) Zgłoś naruszenie 4525

    powolny zmierzch dotyczy nas wszystkich, pana profwesora też

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • walery(2020-05-23 16:41) Zgłoś naruszenie 3712

    Kolego słoik,w pewnym sensie rozumiem dlaczego wypisujesz te bzdury.Prawdopodobnie robisz to dla pieniędzy na farmie pisich troli.Prawda jest taka,że Wasz kandydat leci w sondażach,leci i robi pod siebie.Ale czyż nie mógł się tego spodziewać?Gdyby uważał na lekcjach historii,to mógłby wywnioskować ,że każda dyktatura się kończy,Ze oszukiwanie ludzi zobaczy światło dzienne ale on zapamiętał tylko że popełniając przestępstwo nie zawsze ponosi się karę.Powrót do lat 2007-2015,co widzisz takiego złego w tym czasie

    Odpowiedz
  • Zib(2020-05-23 12:09) Zgłoś naruszenie 3771

    Dudek to człowiek 3erpe... Salonowe zaplecze kast, części KK i totalnych... Nie wierzę temu człowiekowi w ani jedno słowo!!! Wielu wkurza, że Duda dobrze wspolpracuje z rządzącymi i przyczynia się do zmian w PL Jeszcze trochę i sitwy 3rp pójdą na śmietnik!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • karol(2020-05-23 12:12) Zgłoś naruszenie 2657

    Zmierzch to jest profesrów i pseudoekspertów

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alojz(2020-05-23 18:43) Zgłoś naruszenie 2510

    Duda na śmietnik historii i ogólnie.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadekzkrakowa(2020-05-23 17:08) Zgłoś naruszenie 206

    Najlepszy numer to rezygnacja z reelekcji wieczorem przed dniem wyborów. I co wtedy ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krakowianin lecz nie doo?a(2020-05-23 11:03) Zgłoś naruszenie 1912

    xawery...po wpis ssie wyglada ..ze Wy z jakim w doktory sie bawili

    Odpowiedz
  • kazikowa(2020-05-23 11:52) Zgłoś naruszenie 1348

    teraz SIEMA mogą mówić tylko rządzący Panie Owsiak -przez pana dziadowanie i narodowe zbiórki oduczył pan rządzących od rozliczania się z budżetu w każdym resorcie ministerialnym . No brawo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • remick(2020-05-23 13:08) Zgłoś naruszenie 1240

    GP to zwykle (s)POKO-troli bez liku. Psy bez zebow nie sa niebezpieczne, niech sobie dalej marza, to nic nie kosztuje, a nawet mozna miec najnizszy doplyw tlenu do mozgu...

    Odpowiedz
  • Kidawa(2020-05-23 15:05) Zgłoś naruszenie 1048

    Kochani POmylency ale aby to zrealizować musicie wygrać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stoik(2020-05-23 16:06) Zgłoś naruszenie 852

    Prof. Dudek ma alergię, POlecam lewatywę. A co do oceny rzeczywistości, zadajcie sobie pytanie, czy chcecie wrócić do stanu lat 2007-2015, gdy "piniendzy NIE MA i nie będzie"... dopiero później wyciszcie emocje i racjonalnie analizujcie rzeczywistość; też tę międzynarodową. To normalne w innych krajach, by szykować rezolucję przeciwko własnemu państwu? Ktoś, oprocz Polaków, to uczynił?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 2011SZYMONshow-KAMIENICA=pomarancze(2020-05-23 15:45) Zgłoś naruszenie 622

    HUCPA z piosenką KAZIKA ??!--przypominam --2011 SZYMON MAJEWSKI SHOW- z PIROGIEM - i parodia ZAMIANA KAMIENICY ZA POMARANCZE - I ZAMKNIETO SHOW !!!! bo AMBASADA .ZRAELA ZAŻĄDAŁA-- CENZURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz