statystyki

Fosforyty z Syrii jak węgiel z Donbasu

autor: Michał Potocki18.05.2020, 07:57; Aktualizacja: 18.05.2020, 07:57
Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran.

Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran.źródło: ShutterStock

Rosja wspiera eksport z Damaszku na rynki UE w ten sam sposób, jak donieckich separatystów.

Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran. Persowie zaś zostali wyparci z rynku przez konkurujących z nimi, ale również sprzymierzonych z Damaszkiem Rosjan. Biznesem zarządza Giennadij Timczenko, przyjaciel Władimira Putina z lat 90.

Timczenko, z którym rosyjski prezydent trenował judo, za materialne wspieranie agresji na Ukrainę w 2014 r. został objęty amerykańskimi sankcjami, ale nie trafił na analogiczną listę europejską. Jedną z przyczyn było jego fińskie, a co za tym idzie – unijne obywatelstwo, które uniemożliwiło Brukseli zakazanie mu wjazdu na teren UE. Do imperium oligarchy, którego majątek rosyjski „Forbes” szacuje na 14,4 mld dol., należy Strojtransgaz oraz jego spółka córka Strojtransgaz-Łogistika.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie