statystyki

Fosforyty z Syrii jak węgiel z Donbasu

autor: Michał Potocki18.05.2020, 07:57; Aktualizacja: 18.05.2020, 07:57
Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran.

Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran.źródło: ShutterStock

Rosja wspiera eksport z Damaszku na rynki UE w ten sam sposób, jak donieckich separatystów.

Przed wojną Syria należała do najważniejszych dostawców fosforytów potrzebnych do produkcji nawozów. W trakcie wojny najważniejsze kopalnie przejęło samozwańcze Państwo Islamskie (Da’isz), a po jego pokonaniu – wspierający prezydenta Baszara al-Asada Iran. Persowie zaś zostali wyparci z rynku przez konkurujących z nimi, ale również sprzymierzonych z Damaszkiem Rosjan. Biznesem zarządza Giennadij Timczenko, przyjaciel Władimira Putina z lat 90.

Timczenko, z którym rosyjski prezydent trenował judo, za materialne wspieranie agresji na Ukrainę w 2014 r. został objęty amerykańskimi sankcjami, ale nie trafił na analogiczną listę europejską. Jedną z przyczyn było jego fińskie, a co za tym idzie – unijne obywatelstwo, które uniemożliwiło Brukseli zakazanie mu wjazdu na teren UE. Do imperium oligarchy, którego majątek rosyjski „Forbes” szacuje na 14,4 mld dol., należy Strojtransgaz oraz jego spółka córka Strojtransgaz-Łogistika.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie