statystyki

Lekcja kryzysowej pokory dla rządzących [OPINIA]

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki21.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.04.2020, 08:52
Osiecki, Godusławski

Osiecki, Godusławskiźródło: DGP

Widzimy właśnie zmianę paradygmatu funkcjonowania państwa. PiS doszedł do władzy i przez pięć lat rządził pod hasłem uszczelnienia. W trakcie dobrej koniunktury była to słuszna i łatwa do realizacji strategia. Ale pandemia trawiąca coraz większe połacie gospodarki niczym pożar każe zmienić kierunek.

Ostatnie lata upłynęły na daleko posuniętym domykaniu przez państwo wszelkich luk, którymi uciekały publiczne pieniądze. Aparat skarbowy wyposażył się w szereg narzędzi i dostał wiele nowych przepisów, które pozwoliły uszczelnić system podatkowy. Wprowadzono nowe obowiązki sprawozdawcze, jak jednolity plik kontrolny, oraz systemy, jak STIR do obserwowania przelewów pomiędzy przedsiębiorcami czy SENT do monitoringu transportu, aby ograniczyć np. obrót paliwami bez akcyzy czy VAT. Niczym w starym radzieckim dowcipie, w którym trafia człowiek do siedziby KGB na Łubiance i pyta, o co jest podejrzany, a czekista woła go do okna, pokazuje ludzi spacerujących ulicą i mówi: „Podejrzani, towarzyszu, to są oni”.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie