statystyki

Koronawirus uderza w Afroamerykanów

autor: Radosław Korzycki21.04.2020, 08:00; Aktualizacja: 21.04.2020, 08:09
COVID-19 okazuje się nową bitwą w walce o prawa obywatelskie.

COVID-19 okazuje się nową bitwą w walce o prawa obywatelskie.źródło: ShutterStock

Wśród czarnoskórej społeczności jest najwięcej ofiar pandemii.

– Przedstawiciele mniejszości etnicznych żyją zwykle w większej zbiorowości, na mniejszej powierzchni mieszkaniowej i w bardziej zagęszczonych osiedlach. Dlatego w tych środowiskach ryzyko zachorowania na COVID-19 jest większe – ogłosił w zeszłym tygodniu Jerome Adams, naczelny lekarz kraju, Afroamerykanin. Dodał przy tym, że koronawirus nie ma żadnych biologicznych preferencji, by infekować czarnoskórych obywateli, i że zwiększone ryzyko to kwestia warunków społecznych.

W piątek miejski wydział zdrowia w Nowym Jorku podał, że Afroamerykanie i Latynosi dwukrotnie częściej umierają na COVID-19 niż biali i osoby pochodzenia azjatyckiego. Podobne dane zarejestrowały inne metropolie z dużym odsetkiem mniejszości rasowych, jak Chicago i Milwaukee w Wisconsin, gdzie w lipcu ma się odbyć partyjna konwencja demokratów, która oficjalnie zatwierdzi Joego Bidena jako kandydata w wyborach prezydenckich.

W Nowym Jorku, jeśli chodzi o liczbę zgonów, na pierwszym miejscu jest najbiedniejsza i najliczniej zamieszkana przez mniejszości etniczne dzielnica Bronx, która do Izby Reprezentantów wysyła znaną z mocno lewicowych poglądów Alexandrię Ocasio-Cortez. Dalej idą Queens, Brooklyn i Manhattan. Na końcu jest Staten Island – na jej zabudowę przypadają domki jednorodzinne oraz hale przemysłowe i magazyny. Według Centrum Chorób Zakaźnych (CDC) w skali całego kraju Afroamerykanie stanowią jedną trzecią wszystkich hospitalizowanych, podczas gdy w całym społeczeństwie jest ich 13 proc.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie