W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1580 nowych przypadków koronawirusa; 283 osoby zmarły - poinformowało w czwartek centrum kryzysowe. W sumie do tej pory w tym 11,5-milionowym kraju potwierdzono infekcję u prawie 25 tys. osób. Liczba hospitalizowanych spada.

Od początku kryzysu z powodu Covid-19 odnotowano 2523 zgony. Przez ostatnia dobę do szpitali przyjęto 459 osób, a od rozpoczęcia pandemii 9894.

Obecnie w Belgii 1285 osób przebywa na intensywnej terapii (9 osób więcej niż w środę); stan 992 osób wymagał podłączenia ich do respiratora.

"W niektórych miejscach w kraju obłożenie łózek szpitalnych jest znacznie powyżej średniej, która w skali całego kraju wynosi 56 proc. Błędem jest zatem twierdzenie, że wciąż jest dość miejsc na intensywnej terapii. Sytuacja jest dziś bardzo trudna na wielu oddziałach" - mówił w czwartek na codziennej konferencji prasowej wirusolog Emmanuel Andre.

W ciągu minionej doby 483 osoby mogły opuścić szpitale, a w sumie od 15 marca leczenie w placówkach szpitalnych zakończyło 5164. Z 283 zgonów minionej doby, 116 odnotowano w szpitalach.

Dramatyczna sytuacja jest w niektórych domach opieki. Publiczny nadawca RTBF opisuje historię zgłoszoną przez jednego z odbiorców, który zaalarmował, że w jednej z placówek zaczyna brakować sprzętu do natleniania.

Ze względu na wiek starszych i schorowanych osób będących w placówkach nie przewozi się do szpitali. "W naszych domach opieki zabrakło butli z tlenem" - potwierdził cytowany przez RTBF sekretarz generalny federacji domów opieki Vincent Fredericq.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa i tych potwierdzonych wcześniej jest w we Flandrii (66 proc. z ostatnich 24 godz.), znacznie mniej chorych odnotowuje się w Walonii (23 proc.) oraz Brukseli (9 proc.)

Wzrost liczby wykrytych przypadków może się wiązać z rosnącą liczbą przeprowadzanych testów. Oczekuje się, że przepustowość laboratoriów wyniesie w najbliższych dniach 20 tys. próbek dziennie.

W środę król Belgów Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Brukseli (VUB), aby wyrazić wsparcie dla personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.