W poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował, że podał się do dymisji. Jako kandydatkę na wicepremiera, którą rekomenduje Porozumienie wskazał obecną minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

"Żałuję, że premier Gowin odszedł z rządu, natomiast to była jego decyzja, którą sam podjął. Mam nadzieję, że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie dalej funkcjonował" - tak do dymisji Gowina odniósł się szef kancelarii premiera.

"Dzisiaj najważniejszym przedstawicielem w rządzie Zjednoczone Prawicy partii Porozumienie będzie pani minister Emilewicz - osoba bardzo doświadczona, bardzo ideowa, niezwykle pracowita" - dodał.

Dworczyk podkreślił, że określił w ten sposób Emilewicz jako "naturalnego lidera", natomiast ostateczną decyzją w tej sprawie podejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef KPRM, poseł PiS ocenił, że obecny czas "nie jest łatwy". Dodał przy tym, że w Polsce wszyscy mierzą się dziś z wieloma wyzwaniami dotyczącymi m.in. panującej epidemii i z tego punktu widzenia najlepiej, aby "sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy jak najszybciej uspokoiła się". "Jestem przekonany, że tak będzie" - powiedział Dworczyk.

"Wierzę, że Jarosław Gowin nadal będzie wiele wnosił do tego projektu, jakim jest rząd Zjednoczonej Prawicy" - dodał, pytany o przyszłość polityczną Gowina.