Kwarantanna, obejmująca ponad połowę ludności Filipin, miała zakończyć się w przyszłym tygodniu, ale zostanie przedłużona do 30 kwietnia - powiedział na konferencji prasowej Karlo Nograles. Na Filipinach żyje ponad 105 mln ludzi.

W odpowiedzi na potwierdzenie pierwszego w kraju przypadku zakażenia koronawirusem w kraju od prawie miesiąca obowiązują zasady ograniczające przemieszczanie się i zgromadzenia w stolicy kraju, Manili, i jej okolicach. Licząca ponad 12 milionów mieszkańców Manila to jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Filipiny były jednymi z pierwszych krajów, które przyjęły surowe środki kwarantanny domowej - podaje agencja Reutera.

W zeszłym tygodniu Duterte oświadczył w przemówieniu telewizyjnym, że osoby, które nie będą stosowały się do ograniczeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, mogą zostać zastrzelone.

Od początku epidemii koronawirusa na Filipinach zakażonych zostało 3660 osób, 163 zmarło.

Tymczasem w Tajlandii potwierdzono we wtorek 38 nowych zakażeń koronawirusem, jeden mężczyzna zmarł. Od wybuchu epidemii w styczniu odnotowano 2258 zakażeń, 27 osób zmarło. 824 pacjentów wyzdrowiało i wróciło do domu.