Od rana w piątek kordonem sanitarnym objętych zostało siedem gmin na Sao Miguel, głównej wyspie portugalskiego archipelagu Azorów, na Atlantyku. Decyzja lokalnych samorządowców została podjęta w porozumieniu z władzami regionalnego rządu Azorów.

Do 17 kwietnia w azorskich gminach zabroniono mieszkańcom innych samorządów wjeżdżania do miejscowości objętych kordonem sanitarnym. Decyzja o terminie zakończenia izolacji gmin może zostać zmieniona w zależności od rozwoju epidemii.

W nocy z piątku na sobotę lokalni urzędnicy wraz z policją zaczną kontrolować wjazdy do Povoa de Varzim, na północy. Samorządowcy zamknęli miasto dla przyjezdnych z innych regionów kraju w obawie, jak twierdzą, o “dostarczenie z zewnątrz koronawirusa”.

O ile większość zamykających się przed “przybyszami” portugalskich samorządów chce poprzez kordon sanitarny uniknąć zakażeń, to pierwszą gminą, która ogłosiła izolację miasta był ogarnięty infekcjami Ovar. Tamtejsze władze zgodziły się na zamknięcie wjazdu do miasta 17 marca po stwierdzeniu w nim ponad 50 zachorowań na Covid-19.

Choć w czwartek portugalski parlament zgodził się na wydłużenie stanu wyjątkowego do 17 kwietnia, to część komentatorów i obywateli skarży się, iż władze Portugalii nie sprecyzowały dokładnie jak daleko obywatele mogą oddalać się od swoich domów.

“Zasady te są wciąż niejasne. Zachęcają tymczasem do składania masowych donosów na sąsiadów z błahego lub fałszywego powodu. Kilka dni temu odwiedziła mnie policja twierdząc, że otrzymała anonimowe zgłoszenie sugerujące, iż ktoś z członków mojej rodziny przebywał ostatnio za granicą i nie przestrzega kwarantanny. Takie zachowania to po prostu patologia” - powiedziała PAP mieszkanka podlizbońskiej Mafry Ana Lalanda.

W czwartek po południu liczba zgonów z powodu zachorowania na Covid-19 wynosiła w Portugalii 209. Z kolei łączna liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju przekracza już 9 tys.