Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

24.03.2020, 13:03; Aktualizacja: 24.03.2020, 17:10
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (321)

  • paranoja - komuna(2020-03-24 13:42) Zgłoś naruszenie 111137

    Jak mam nigdzie nie wychodzić to proszę również zamknąć zakłady pracy i mi za to zapłacić.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • Liliput(2020-03-24 14:19) Zgłoś naruszenie 10346

    Ludzie ogarnijcie się Mamy epidemię! Chodzi o to, by nie rozprzestrzenić wirusa A niektórzy są mega nieodpowiedzialni Place zabaw pelne, młodzież robi posiadowki, w sklepach zero dyscypliny, jeszcze niedawno był artykuł jakie obłożenie w Obi czy Castoramie, ludzie nie przestrzegają kwarantanny Jak tak dalej pójdzie to będziemy siedzieć zamknięci do zimy Mnie też się nie podoba takie obostrzenie ja też pracuje Ale.to po prostu dla naszego dobra...

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • ********(2020-03-24 14:34) Zgłoś naruszenie 7938

    Jak czytam co poniektóre komentarze, to mam wrażenie, że mentalnie średnia wieku to 10 lat. Czy to tak trudno zrozumieć, że skoro zakaz to zakaz? Przecież jest napisane, jeśli niezbędne, np. do pracy. To po co te bezsensowne komentarze - że niech zapłacą, skoro do pracy nie można wychodzić. Ludzie, czy naprawdę, nawet w takiej sytuacji musicie okazywać ignorancję? Łamanie konstytucji? To wyjdź człowieku, ale niech tylko Ciebie szlag trafi, jak się zarazisz! Zachowujecie się jak banda nastolatków, którzy chcą pokazać dorosłym, że w każdej sytuacji należy iść pod prąd!

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • Polak(2020-03-24 13:47) Zgłoś naruszenie 72146

    Na podstawie jakiego prawa te ograniczenia wolności zostają wprowadzone ? Są niezgodne z Konstytucją RP

    Pokaż odpowiedzi (19)Odpowiedz
  • Rodak(2020-03-24 13:57) Zgłoś naruszenie 6441

    Ja sie pytam z czego mam żyć ? Jak zarabiać ? Z siedzenia w domu to za długo tez nie pożyje ... Na pewno nie jestem jedyny.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • ostatni_kaczysta(2020-03-24 14:06) Zgłoś naruszenie 5646

    Podziękujmy panikarzom. Tchórze nas umęczą, zobaczycie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2020-03-24 14:04) Zgłoś naruszenie 4654

    A więc wojna

    Odpowiedz
  • Publius(2020-03-24 15:01) Zgłoś naruszenie 4415

    Ok, to może ja się wypowiem, jako przedstawiciel nauki. Obecna sytuacja jest bardzo poważna, nie powinno się jej bagatelizować pod żadnym względem. Z kilku powodów: - Przyrost nowych zachorowań przy takich wirusach zwykle jest wykładniczy. Tłumacząc na prosto: jednego dnia jest chora jedna osoba, drugiego dwie osoby, trzeciego cztery, czwartego osiem... na początku wszystko wygląda ok, aż do momentu dnia X, w którym chore jest 50% miasta, a w kolejnym dniu (X+1) już 100% mieszkańców miasta. Przy takich wzrostach wszystko wydaje nam się ok, chodzimy do pracy, sklepów, aż nagle budzimy się w rzeczywistości włoskiej. - Dodatkowo okres inkubacji jest bardzo długi, część osób wg nie ma objawów. Nie robimy odpowiedniej ilości testów. Dane oficjalne na pewno są bardzo zaniżone. O ile? Nie wiadomo, nie mamy danych żeby to oszacować. Zarażonych może być 1000 osób, 5000 osób a może nawet 100 000 osób. Biorąc pod uwagę wzrost wykładniczy, każdego dnia ryzyko zakażenia rośnie dwukrotnie. Wychodząc jutro z domu zagrożenie może być 2razy większe, pojutrze 4razy, i tak dalej. - Każda zarażona osoba to szansa na mutację. Nie możemy bagatelizować sprawy, na zasadzie "jestem młody to przeżyję, mam to w ************ Każda zarażona osoba na świecie może wykaszleć nową, bardziej niebezpieczną wersję wirusa. Hiszpanka pustoszyła niektóre kraje w trzech falach, najpierw zabijała starych i dzieci, potem zabijała wszystkich. Redukcja osób zarażonych to minimalizowanie ryzyka mutacji. - Dystansowanie społeczne to jedyne co możemy zrobić. Nie ma na to leku, nie ma szczepionki, w przypadku ciężkiego przechodzenia choroby, pracownicy służby zdrowia robią co mogą żeby pomóc, ale w szpitalu też musi być miejsce. Moim zdaniem powinno się wprowadzić dużo bardziej restrykcyjne działania. Najlepiej żeby nikt nie wychodził z domu przez jakiś czas. Wiem, że firmy muszą działać, a ludzie muszą pracować, jednak im dłużej będzie trwała epidemia tym dłużej firmy będą traciły, a ludzie dłużej będą na bezrobociu. Można łatwiej przełknąć zadłużenie na jeden miesiąc niż brak przychodów i pracy przez dwa lub trzy miesiące. Przy takim modelu jaki mamy epidemia może trwać jeszcze długo, i wszyscy stracą łącznie dużo więcej niż przy przymusowej miesięcznej kwarantannie. No, nie mówiąc o tym, że życia ludzi nie powinno przeliczać się na pieniądze. Wolałbym stracić oszczędności życia niż nieświadomie kogoś zabić.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • ktoś(2020-03-25 18:52) Zgłoś naruszenie 360

    wpiszcie do wyszukiwarki np. "koronawirus nowe zarządzenia" i nie pytajcie o sprawy błahe

    Odpowiedz
  • jan (2020-03-24 14:17) Zgłoś naruszenie 3613

    panikarze, bezmozgowcy jesli jestes samobojca to nie sluchaj sie i nie przestrzegaj zalecen pomysl o innch

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ktoś(2020-03-25 18:42) Zgłoś naruszenie 360

    Ludzie kochani, nie zadawajcie naiwnych pytać. Dozwolone jest wychodzenie do pracy, po zakupy żywnościowe czy do apteki, wyprowadzanie psa. Przemieszczać można się w grupie do dwóch osób (za wyjątkiem rodzin z dziećmi).

    Odpowiedz
  • dyktatorzy(2020-03-24 14:32) Zgłoś naruszenie 3573

    STALIN TEZ KIEROWAL SIE DOBREM NARODU I PANSTWA ZE PRZY OKAZJI POZBAWIL ZYCIA KILKANASCIE MILIONOW LUDZI TO TYLKO EFEKT UBOCZNY

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zaniepokojony(2020-03-24 13:56) Zgłoś naruszenie 3011

    A co ze zwykłą jazdą na rowerze - "oczywiście dla naszego zdrowia psychicznego" - o czym Morawiecki mowił w kontekście dozwolonego spaceru?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ktoś(2020-03-25 19:15) Zgłoś naruszenie 280

    Wojas, we Włoszech setki umierają dziennie, chcesz tego samego?

    Odpowiedz
  • buehehe(2020-03-24 14:36) Zgłoś naruszenie 2833

    Jak to wejdzie, nie zagłosuję na PIS!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • łotewa(2020-03-24 14:46) Zgłoś naruszenie 275

    krótki spacer dla naszego zdrowia jest dopuszczony. Jaka jest definicja krótkości ( 5minut czy 2 godziny, gdzie jest granica?). Jaka jest definicja spaceru? Moge biegac? Jesli nie to na podstawie jakiej definicji.Jaka jest definicja dla naszego zdrowia - co to w ogole znaczy????

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Spacerować będą mogły dwie (2020-03-24 14:28) Zgłoś naruszenie 2611

    osoby w odległości 1,5m. Ciekawe, bo te same osoby w mieszkaniu mogą być bardzo, ale to bardzo blisko.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jazda na rowerze(2020-03-25 16:29) Zgłoś naruszenie 240

    "W związku z nowymi ograniczeniami i prośbą, by wychodzić z domu tylko w pilnych przypadkach, zadaliśmy pytanie czy wciąż można biegać w pojedynkę, jeździć na rowerze i samemu uprawiać inne sporty na świeżym powietrzu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiedział: MOŻNA. Podkreślił także, że dozwolone są spacery w dwie osoby, a ograniczenie to w naturalny sposób nie dotyczy rodzin, które i tak przebywają ze sobą w czasie pandemii. Jeśli wychodzimy na spacer do lasu, do parku, a nawet na ulicę, tylko pod warunkiem, że unikamy spotkań z ludźmi." (znalezione w sieci)

    Odpowiedz
  • nwo(2020-03-24 14:04) Zgłoś naruszenie 2219

    ma ktoś link do tego rozporządzenia, na podstawie jakich przepisów oni działają ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Krzysiek(2020-03-24 14:04) Zgłoś naruszenie 2125

    Czy mozemy jechac wlasnym autem na dzialke do innej miescowosci?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz