Mieszkańcy stolicy obawiają się braków w zaopatrzeniu po tym, gdy w piątek rząd premiera Pedro Sancheza zapowiedział wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w całym kraju, spowodowanego przez szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

„Doszło do paniki, że Madryt zostanie zamknięty, odizolowany i ludzie powariowali" – powiedziała agencji EFE jedna z klientek stojących w długiej kolejce przed supermarketem. "W Vallecas to już apokalipsa, od wielu dni nie ma mięsa, jajek, makaronu i wciąż tylko mówią, że dowiozą” - dodała.

Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia, przekazanych w sobotę przez RTVE, w Hiszpanii odnotowano prawie 6 tys. zakażonych koronawirusem, tj. wzrost o ponad 35 proc. w ciągu niecałej doby. Liczba zmarłych zwiększyła się do 191.

Najwięcej zainfekowanych jest w rejonie Madrytu – prawie 3 tys. osób. Także tam w ciągu ostatniej doby odnotowano najwięcej zmarłych – 133 osoby, dwa razy więcej niż w ciągu poprzedniej doby.

Lokalne władze zarządziły zamknięcie od soboty w rejonie stolicy wszystkich placówek handlowych i firm, z wyjątkiem sklepów z żywnością, aptek, stacji benzynowych i kiosków.

Media społecznościowe pokazują zdjęcia pustych pólek sklepowych w niektórych dzielnicach miasta. Brakuje mrożonek, konserw, produktów mlecznych. Skończył się papier toaletowy i ręczniki papierowe.

Władze stolicy nawołują do zachowania spokoju. „Zaopatrzenie w podstawowe produkty jest zagwarantowane” – zapewniły.