statystyki

Amerykanie poćwiczą w Europie. Do Polski przyjechali pierwsi żołnierze USA

autor: Maciej Miłosz02.03.2020, 08:10; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:11
Dwie pierwsze kolumny amerykańskich żołnierzy wjechały na teren Polski w piątek wieczorem przez Kołbaskowo.

Dwie pierwsze kolumny amerykańskich żołnierzy wjechały na teren Polski w piątek wieczorem przez Kołbaskowo.źródło: ShutterStock

Do Europy przybędzie ich 20 tys. To największy przerzut sił zza Atlantyku od 25 lat.

Dwie pierwsze kolumny amerykańskich żołnierzy wjechały na teren Polski w piątek wieczorem przez Kołbaskowo. Potem wyruszyły do Szczecina i dalej na poligon w Drawsku Pomorskim. W sumie w ćwiczeniach Defender Europe 20 weźmie udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw NATO. Zdecydowana większość z nich pochodzić będzie ze Stanów Zjednoczonych.

– To ćwiczenie o charakterze obronnym. Armia USA chce sprawdzić możliwości przerzutu do Europy – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda tuż po zakończeniu odprawy związanej z tym ćwiczeniem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. To, że manewry mają charakter defensywny, podkreślają również sojusznicy. – Defender Europe 20 obejmuje przerzut gotowych bojowo sił wielkości dywizji z USA do Europy, pobranie sprzętu oraz przemieszczenie personelu i sprzętu na teren ćwiczeń – wyjaśniali przedstawiciele US Army.

Ze Stanów Zjednoczonych zostanie przerzuconych ok. 20 tys. żołnierzy różnych formacji, m.in. Gwardii Narodowej, oraz podobna liczba jednostek sprzętu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie