statystyki

Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości. Trudne budowanie koalicji na Słowacji

autor: Marek Tejchman02.03.2020, 07:19; Aktualizacja: 02.03.2020, 07:44
Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie.

Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie.źródło: PAP
autor zdjęcia: MARTIN DIVISEK

Nadspodziewanie silnym zwycięzcą wyborów na Słowacji okazała się formacja OĽaNO.

Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników Matovič rozmawiał z prezydent Zuzaną Čaputovą, która powierzy mu misję utworzenia nowego rządu.

Nie będzie to łatwe zadanie, bo OĽaNO potrzebuje przynajmniej dwóch koalicjantów.

Matovič wyklucza współpracę z wielkim przegranym wyborów – Smerem – dominującym od lat na słowackiej scenie politycznej, który zajął drugie miejsce, zdobywając 18 proc. głosów i 38 miejsc w parlamencie. Partia premierów Pellegriniego i Fico była obarczana odpowiedzialnością za korupcję i złe funkcjonowanie państwa.

W nowym rządzie zabraknie też miejsca dla kolejnego z licznych przegranych tych wyborów – Mariana Kotleby i jego skrajnie prawicowej ĽSNS. Partia liczyła na przynajmniej dwucyfrowy wynik, a zajęła czwarte miejsce i z 7,9 proc. poparcia wprowadziła do parlamentu 17 deputowanych.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie