statystyki

Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości. Trudne budowanie koalicji na Słowacji

autor: Marek Tejchman02.03.2020, 07:19; Aktualizacja: 02.03.2020, 07:44
Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie.

Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie.źródło: PAP
autor zdjęcia: MARTIN DIVISEK

Nadspodziewanie silnym zwycięzcą wyborów na Słowacji okazała się formacja OĽaNO.

Premierem Słowacji będzie Igor Matovič – lider OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości) – partii, która uzyskała 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników Matovič rozmawiał z prezydent Zuzaną Čaputovą, która powierzy mu misję utworzenia nowego rządu.

Nie będzie to łatwe zadanie, bo OĽaNO potrzebuje przynajmniej dwóch koalicjantów.

Matovič wyklucza współpracę z wielkim przegranym wyborów – Smerem – dominującym od lat na słowackiej scenie politycznej, który zajął drugie miejsce, zdobywając 18 proc. głosów i 38 miejsc w parlamencie. Partia premierów Pellegriniego i Fico była obarczana odpowiedzialnością za korupcję i złe funkcjonowanie państwa.

W nowym rządzie zabraknie też miejsca dla kolejnego z licznych przegranych tych wyborów – Mariana Kotleby i jego skrajnie prawicowej ĽSNS. Partia liczyła na przynajmniej dwucyfrowy wynik, a zajęła czwarte miejsce i z 7,9 proc. poparcia wprowadziła do parlamentu 17 deputowanych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie