statystyki

Koronawirus w Europie: Nie dajmy się zastraszyć

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski, Patrycja Otto02.03.2020, 07:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 07:32
Pasażerowie na lotnisku w Poznaniu

Pasażerowie na lotnisku w Poznaniuźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

Dziś posiedzenie Sejmu w sprawie koronawirusa z udziałem prezydenta, 6 marca spotkanie ministrów zdrowia UE w Brukseli.

Eksperci zaczynają powoli szykować się na scenariusz, w którym walka z koronawirusem zajmie dłużej, niż wydawało się jeszcze do niedawna. Obecny jest już w 60 krajach. Przez weekend pierwsze zgony odnotowano w Australii, Stanach Zjednoczonych i Tajlandii. Pierwsze infekcje pojawiły się w Armenii, Irlandii, Luksemburgu, Ekwadorze i Katarze. Włochy stały się trzecim krajem, w którym liczba przypadków przekroczyła tysiąc. W Korei Płd. – drugiej w tej niechlubnej klasyfikacji – 3,5 tys.

Niepokojące doniesienia dochodzą także z Iranu. Oficjalnie w kraju jest 600 przypadków (czwarty najbardziej dotknięty kraj na świecie), ale sytuacja może być znacznie gorsza. Przez weekend w perskich mediach społecznościowych można było zobaczyć nagrania wideo ludzi słabnących i nie mogących złapać oddechu na ulicy. Na jednym z filmów leżąca na ziemi osoba krzyczy wprost do kogoś, kto chce jej pomóc: „Nie podchodź, jestem chory”. Najwięcej przypadków skoncentrowanych jest w dwóch ostatnich irańskich prowincjach w północno-zachodniej części kraju: Gilan i Kom.

Po krótkiej tendencji spadkowej w połowie ub. tygodnia na świecie znów odnotowuje się ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19 dziennie. Problem polega na tym, że nawet w Chinach – kraju, który zmobilizował olbrzymie środki i wydał wirusowi „wojnę ludową” – liczba nowych zakażeń raz spada, a raz wzrasta. I tak władze w Pekinie podały, że w niedzielę naliczyły 573 przypadki, podczas gdy w dzień wcześniej było to 427.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie