statystyki

Kto rzuci rękawicę Trumpowi? Demokraci bez lidera

autor: Radosław Korzycki13.02.2020, 07:47; Aktualizacja: 13.02.2020, 07:48
Bernie Sanders przewodzi lewicowemu skrzydłu partii

Bernie Sanders przewodzi lewicowemu skrzydłu partiiźródło: PAP
autor zdjęcia: CJ GUNTHER

W wyścigu o nominację kandydata, który w listopadzie zmierzy się z Donaldem Trumpem, pozostaje pięcioro pretendentów.

Nominalnie prawybory w New Hampshire wygrał Bernie Sanders. I tyle można powiedzieć o jego zwycięstwie. Zdobył ledwie jedną czwartą głosów, o 1 pkt proc. więcej niż drugi w kolejce – burmistrz South Bend Pete Buttigieg. Co więcej, Sanders w tym stanie Nowej Anglii był niemal u siebie, bo obok jest jego rodzinny Vermont, zaś Buttigieg reprezentuje krajobraz zupełnie innej Ameryki.

Poza tym obaj dostaną identyczną liczbę delegatów (po dziewięciu) na partyjną konwencję, która w lipcu w Milwaukee zatwierdzi kandydata demokratów na prezydenta. Na wynik Sandersa można więc równie dobrze patrzeć jak na srogą porażkę, bo cztery lata temu w tym stanie ten – jak sam się określa – socjalista pokonał faworytkę establishmentu Hillary Clinton, zdobywając aż 60 proc. głosów. Obecny wynik to pierwszy poważny sygnał, że twarda baza jego elektoratu się rozpada. Po Iowa i New Hampshire widać, że 70 proc. elektoratu demokratów woli kogoś o innych poglądach niż senator z Vermont.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie