W nocy z piątku na sobotę Wielka Brytania żegna się z UE

autor: Jakub Kapiszewski30.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 30.01.2020, 11:26
Na razie będzie to brexit de iure, a nie de facto. Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii Europejskiej – straci swojego komisarza, a w Strasburgu nie będą zasiadać jego posłowie.

Na razie będzie to brexit de iure, a nie de facto. Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii Europejskiej – straci swojego komisarza, a w Strasburgu nie będą zasiadać jego posłowie.źródło: ShutterStock

W nocy z piątku na sobotę Wielka Brytania żegna się z Unią Europejską. I chociaż zakończenie rozwodu wciąż przed nami, ostatnie trzy lata sporo nas nauczyły.

Na razie będzie to brexit de iure, a nie de facto. Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii Europejskiej – straci swojego komisarza, a w Strasburgu nie będą zasiadać jego posłowie. Ale do końca roku niewiele się zmieni, zarówno jeśli chodzi o podróżowanie, jak i warunki prowadzenia biznesu. Strony zasiądą teraz do rozmów o tym, co będzie po wygaśnięciu dzięki przepisom przejściowym. To oznacza, że prawdziwy brexit wciąż przed nami. Ale wnioski można wyciągnąć już teraz.

Unia Europejska zdała egzamin

Kręcącym nosem na Brukselę brexit powinien uświadomić siłę UE, bo Wspólnota w rozmowach z Brytyjczykami odniosła trzy kluczowe zwycięstwa. Po pierwsze wykluczono możliwość, aby negocjatorzy zasiedli do stołu przed formalnym ogłoszeniem przez Londyn chęci pożegnania. Poddało to presji dyplomację znad Tamizy, której bardziej zależało na finalizacji rozmów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Freedom and sovereignty(2020-01-30 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    A tu tak spokojnie i dostojnie , a libero-lewactwo tak zaklinało , iż będzie "koniec świata gospodarczego WB "- Powodzenia WB. Czekajcie na nas.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie