statystyki

Ajatollahowie planują krwawy odwet, zrywają porozumienie i znów straszą bombą

autor: Jakub Kapiszewski08.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:44
Teheran rozważa 13 różnych scenariuszy odwetowych

Teheran rozważa 13 różnych scenariuszy odwetowychźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STRNGER

Iran nie zamierza pozostawić śmierci generała Solejmaniego bez odpowiedzi. Na razie pogróżkami chce zasiać strach.

Zabicie lidera sił specjalnych Niru-je Ghods postawiło władze Republiki Islamskiej w trudnej sytuacji. Odwet nie może być ani zbyt słaby, by nie stracić twarzy, ani zbyt silny, aby niechcący nie doprowadzić do znaczącej eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej. Na razie irańska wierchuszka prześciga się w formułowaniu gróźb pod adresem Stanów Zjednoczonych (i nie tylko). Doskonałą okazją stał się wczorajszy pogrzeb gen. Solejmaniego. – Nasza zemsta nie będzie kompletna, nawet jeśli zaatakujemy wszystkie bazy USA w regionie albo zabijemy samego Trumpa – mówił wczoraj gen. Amirali Hadżizade, dowódca lotnictwa sił specjalnych Niru-je Ghods.

Tym samym generał wskazał na dwie możliwości odwetowe: atak na siły Stanów Zjednoczonych stacjonujące w regionie lub zamach na amerykańskiego VIP-a. Technicznie ten pierwszy wariant wydaje się bardziej prawdopodobny. Iran w 2019 r. dowiódł, że jest w stanie przeprowadzić wysoce precyzyjny nalot za pomocą samolotów bezzałogowych, niszcząc saudyjskie instalacje naftowe w Churajsie i Bikajku. Amerykańskich celów w Zatoce Perskiej nie brakuje, bowiem stacjonuje tam w kilkunastu bazach ok. 50 tys. żołnierzy.

Chęć ataku na amerykańskie siły zdawał się potwierdzać wczoraj szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, który stwierdził nawet, że w oczekiwaniu na atak amerykańscy żołnierze stacjonujący w Zatoce Perskiej pochowali się w bazach. – Jeśli amerykańskie siły chcą teraz kryć się w koszarach, zniszczymy ich razem z koszarami. A jeśli mimo to nie opuszczą naszego regionu z własnej woli, wkrótce wyjadą stąd ich ciała – grzmiał wojskowy, który w irańskiej marynarce dosłużył się stopnia kontradmirała.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie