statystyki

Amerykanie na drodze do RODO. Kalifornia pierwsza reguluje ochronę prywatności w sieci

autor: Radosław Korzycki08.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:31
Mieszkańcy największego stanu USA zyskali prawo do kontrolowania informacji na swój temat, jakie przetwarzają giganci rynku internetowego jak Facebook czy Google, ale też brokerzy trudniący się ich wyszukiwaniem i udostępnianiem.

Mieszkańcy największego stanu USA zyskali prawo do kontrolowania informacji na swój temat, jakie przetwarzają giganci rynku internetowego jak Facebook czy Google, ale też brokerzy trudniący się ich wyszukiwaniem i udostępnianiem.źródło: ShutterStock

Kalifornia jako pierwsza wprowadza regulacje dotyczące ochrony prywatności w sieci.

Z początkiem roku w Kalifornii zaczęła obowiązywać ustawa o ochronie konsumenckiej (CCPA), która w ograniczonym stopniu powiela przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, czyli RODO. Mieszkańcy największego stanu USA zyskali prawo do kontrolowania informacji na swój temat, jakie przetwarzają giganci rynku internetowego jak Facebook czy Google, ale też brokerzy trudniący się ich wyszukiwaniem i udostępnianiem.

To na razie pierwszy krok, który wywalczyły amerykańskie organizacje konsumenckie w wojnie o zabezpieczanie danych wrażliwych. Stany Zjednoczone są rynkiem znacznie bardziej zderegulowanym niż Unia Europejska i o wiele trudniej wprowadzić tam obostrzenia. Natomiast uchwalenie przez władze CCPA jest zwycięstwem demokratycznych procedur, bo za ustawą zagłosowali mieszkańcy Kalifornii w referendum zorganizowanym przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych i stanowych w 2018 r.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie