statystyki

W polityce pogarda szkodzi bardziej niż nienawiść [OPINIA]

autor: Witold Jurasz12.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2019, 08:50
Witold Jurasz

Witold Juraszźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Ilekroć w tak zwanym dobrym towarzystwie mowa jest o polskiej polityce, pojawia się kwestia tego, jak bardzo debata publiczna przepełniona jest nienawiścią. Czy też – jak to się częściej obecnie mówi, hejtem. W dobrym towarzystwie, wśród ludzi kulturalnych i eleganckich, hejt niemal zawsze przypisuje się prawicy.

W istocie polska prawica – w tym w głównej mierze PiS i sprzyjające mu media – wyspecjalizowała się w obrzucaniu przeciwników wszelkiego typu inwektywami. Każdy, kto powątpiewa w słuszność obranej przez PiS drogi, jest obrońcą układu, członkiem skorumpowanych elit lub też resortowym dzieckiem (listę obelg można kontynuować). Za oceanem równie często podobnie niewyszukanymi obelgami posługuje się prezydent Donald Trump.

PiS wygrał koleje wybory. Donald Trump ma wszelkie szanse na reelekcję. Hejt, jak się okazuje, wcale nie obniża poparcia. Ludzie kulturalni i eleganccy zadają sobie pytanie, jak to możliwe, że „tej hołocie” to nie przeszkadza. Nie przeszkadza tymczasem dokładnie z tego powodu, że ludzie prędzej skłonni są wybaczyć wściekłość, wulgarność, a nawet inwektywy, czyli wszystko to, od czego stronią elity, ale nigdy nie wybaczają pogardy, która stała się znakiem rozpoznawczym elit tak nad Wisłą, w Paryżu i Londynie, jak i za oceanem.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie