statystyki

Trump tłumaczy się z pieniędzy od kojarzonego z rosyjskimi służbami Alfa Banku

autor: Radoslaw Korzycki27.11.2019, 07:27; Aktualizacja: 27.11.2019, 07:31
Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory.

Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory.źródło: ShutterStock

Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory. Jednak w grudniu jego prawnicy będą musieli się tłumaczyć przed sędziami, dlaczego ta wiedza powinna pozostać tajemnicą.

Tymczasem Sąd Najwyższy USA przychylił się do wniosku prezydenta, aby wstrzymać wykonanie wyroku w sprawie Trump przeciwko Mazaras (wydał go federalny sąd apelacyjny, przedostatnia przed SN instancja). W myśl sentencji firma obsługująca księgowość prezydenta ma ujawnić dokumenty dotyczące jego działalności biznesowej, w tym zeznań podatkowych. O te dokumenty zwróciła się Komisja Nadzoru Rządowego ze zdominowanej przez demokratów Izby Reprezentantów. Nie zamyka to jednak sprawy.

Sąd Najwyższy na 5 grudnia wyznaczył przesłuchanie stron. Prawnicy Trumpa będą argumentować, dlaczego ich mocodawca powinien te dokumenty pozostawić w tajemnicy. Sędziowie na podstawie tego, co usłyszą, albo podtrzymają wyrok sądu niższej instancji, albo sami rozpatrzą sprawę. Według ekspertów od prawa konstytucyjnego wstrzymanie wyroku, a także wyznaczenie daty przesłuchania na niewiele ponad tydzień później, jest gorzkim zwycięstwem prezydenta. Członkowie Sądu Najwyższego najwyraźniej są zainteresowani wysłuchaniem argumentacji i zajęciem się sprawą.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie