statystyki

Trump tłumaczy się z pieniędzy od kojarzonego z rosyjskimi służbami Alfa Banku

autor: Radoslaw Korzycki27.11.2019, 07:27; Aktualizacja: 27.11.2019, 07:31
Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory.

Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory.źródło: ShutterStock

Donald Trump nie musi na razie pokazywać Kongresowi, jak zgromadził swoją fortunę w latach poprzedzających wygrane wybory. Jednak w grudniu jego prawnicy będą musieli się tłumaczyć przed sędziami, dlaczego ta wiedza powinna pozostać tajemnicą.

Tymczasem Sąd Najwyższy USA przychylił się do wniosku prezydenta, aby wstrzymać wykonanie wyroku w sprawie Trump przeciwko Mazaras (wydał go federalny sąd apelacyjny, przedostatnia przed SN instancja). W myśl sentencji firma obsługująca księgowość prezydenta ma ujawnić dokumenty dotyczące jego działalności biznesowej, w tym zeznań podatkowych. O te dokumenty zwróciła się Komisja Nadzoru Rządowego ze zdominowanej przez demokratów Izby Reprezentantów. Nie zamyka to jednak sprawy.

Sąd Najwyższy na 5 grudnia wyznaczył przesłuchanie stron. Prawnicy Trumpa będą argumentować, dlaczego ich mocodawca powinien te dokumenty pozostawić w tajemnicy. Sędziowie na podstawie tego, co usłyszą, albo podtrzymają wyrok sądu niższej instancji, albo sami rozpatrzą sprawę. Według ekspertów od prawa konstytucyjnego wstrzymanie wyroku, a także wyznaczenie daty przesłuchania na niewiele ponad tydzień później, jest gorzkim zwycięstwem prezydenta. Członkowie Sądu Najwyższego najwyraźniej są zainteresowani wysłuchaniem argumentacji i zajęciem się sprawą.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie