Spór o Bałkany i stosunek do Rosji. Zaostrza się konflikt Paryż – Berlin

autor: Łukasz Grajewski20.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:36
Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.

Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.źródło: ShutterStock

Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.

Na głębokość podziałów częściowo wskazuje dokument, który był wczoraj omawiany w Brukseli podczas spotkania ministrów ds. europejskich. Francuski rząd na pięciu stronach rozrysował nowe zasady ewentualnego rozszerzenia UE. Paryż dążył do spotkania, by unijne stolice jak najszybciej mogły z nim się zapoznać.

Spór o Bałkany

Ten krok to konsekwencja weta francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona sprzed miesiąca, gdy podczas spotkania Rady Europejskiej osobiście zablokował rozpoczęcie negocjacji dotyczących wstąpienia Macedonii Północnej i Albanii do UE. Wtedy Macron uzasadniał, że tak jak wiele innych sfer, zasady dalszego rozszerzenia Unii należy zreformować. I dopiero wtedy rozmawiać z zainteresowanymi krajami.

W przedstawionym dokumencie Francuzi tworzą dla państw z unijnymi aspiracjami ścieżkę złożoną z siedmiu poziomów. Spełnienie części wymagań daje dostęp do pewnych benefitów przypisanych dla danego poziomu, jak na przykład dostęp do Erasmusa – programu wymiany studentów, częściowy dostęp do funduszy unijnych czy wejście do unii celnej UE. „Skuteczne, konkretne, rygorystyczne” – nowe rozwiązania chwaliła wczoraj w Brukseli Amélie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich.

Jednak de facto regulacje zaproponowane przez Paryż przede wszystkim znacznie utrudniają wejście do Unii.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie