statystyki

Wróbel: Święty po polsku

autor: Jan Wróbel31.10.2019, 13:10; Aktualizacja: 03.11.2019, 10:48
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Musiało Państwa trochę rozbawić, kiedy rzecznik polskiego Episkopatu zachęcał do udziału w akcji „Holy Wins” (Święty wygrywa”)! Akcja, jak się wydaje, fajna, promująca i dobroć, i zgrywę akurat w te dni, w których małpujący USA wychowawcy i rodzice ordynują dzieciom Halloween, a głupszego święta wymyślić już chyba nie można.

Oj, poniosło mnie, można, można… My przecież, po pierwsze, nie musimy niczego wymyślać. Mamy dobre sposoby spędzania dnia Wszystkich Świętych. Po drugie, naśladować Zachód można i czasem trzeba, ale… Jeżeli jakaś importowana tradycja nie wnosi nic do naszej, tylko ją zubaża, to dzieci się uczą, że cudze jest lepsze. Kiedyś Maria Janion nadała swojemu tomowi esejów poruszający tytuł „Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi”.

Wielu krytyków cmokało nad zawartością dzieła wciągającego nie tylko jako rozliczenie z romantyzmem, lecz także dzięki jasnemu włączeniu do grona naszych umarłych polskich Żydów. Minęły dekady… I oto okazało się, że mamy stąpać po Europie nie z dziadami i Wszystkimi Świętymi, lecz ze straszydłami z amerykańskich filmów i seriali.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Karol(2019-10-31 14:05) Zgłoś naruszenie 24

    Autor wybrzydza na Halloween że to taki głupie święto.Jest ono jednak o tysiąc lat starsze od ustalonego przez Grzegorza III dnia "Wszystkich Świętych",których Kościół wyświęcał i wyświeca tysiącami.Kraje anglosaskie w tym USA żadnych wykreowanych przez kolejnych papieży (czasem było po trzech na raz) świętych nie uznają-,przejęli starą tradycję celtycką. Czy lepsze są tradycje anglosaskie czy polskie można ocenić po zgodnym z tymi tradycjami rozwoju z jednej strony Wielkiej Brytanii i USA z drugiej Polski.W USA mamy ponad 10 mln Polonii,do GB wyjechało ponad dwa miliony i Halloween im nie przeszkadza.Do Polski przyjeżdżają co najwyżej Ukraińcy i to tylko dlatego ,że dalej nie mogą.Jakie te USA i Anglia są śmieszne.

    Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-10-31 15:20) Zgłoś naruszenie 03

    Wróbelek jak może tak popiera prastarych okupantów RP. Od 966 r. czarna mafia panoszy się w RP i wychowuje ludzi na durnowatych, mściwych, interesownych cwaniaczków. Dobrze ich metody wychowania i efekty ocenił T. Kościuszko. Celtowie też przegrali najpierw z Rzymianami, a potem z rasą anglosaską. Święto to ma na celu oswojenie z nieuniknionym zgonem. KrK się z tym nie zgadza - wszak mamy im płacić za życie wieczne po śmierci i bać się śmierci.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie