Viktor Orbán ma cały kraj, ale Budapeszt właśnie mu zabrali

autor: Dominik HéJj15.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 15.10.2019, 07:36
To nie jest jeszcze polityczny przewrót, ale zwycięstwo w stolicy przynosi wyborcom opozycji nadzieję, że istnieje jeszcze druga możliwość, w której Fidesz nie zawsze wygrywa. To, jak będzie się układała współpraca rządu z samorządem, jest jednak sprawą otwartą. Trudno przypuszczać, by Fidesz stolicę odpuścił.

To nie jest jeszcze polityczny przewrót, ale zwycięstwo w stolicy przynosi wyborcom opozycji nadzieję, że istnieje jeszcze druga możliwość, w której Fidesz nie zawsze wygrywa. To, jak będzie się układała współpraca rządu z samorządem, jest jednak sprawą otwartą. Trudno przypuszczać, by Fidesz stolicę odpuścił.źródło: ShutterStock

Merem stolicy został Gergely Karácsony wywodzący się z ruchów ekologicznych.

Niemożliwe stało się możliwe. Rządząca Węgrami koalicja po pięciu latach straciła Budapeszt i chociaż per saldo zdecydowanie wygrała wybory samorządowe, to najważniejsi politycy Fideszu, w tym sam Viktor Orbán, w czasie wieczoru wyborczego mieli minorowe nastroje. Stolicę przejęła opozycja z Gergelyem Karácsonyem na czele.

Premier Orbán to typ wojownika. Nie jest przyzwyczajony do porażek. Sam nie przegrał wyborów na szczeblu centralnym od 2006 r., kiedy w czasie kryzysu politycznego spowodowanego wypowiedzią ówczesnego premiera Ferenca Gyurcsánya po raz pierwszy wygrał wybory, choć nie udało mu się wówczas stworzyć rządu. Na swoją szansę i na decydujące starcie czekał do wiosny 2010 r.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie