statystyki

Za tydzień powinna skończyć się kontrola w Caritas Polska. Sprawdzamy jak przebiega

autor: Paulina Nowosielska, Anita Sobczak10.10.2019, 09:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 10:27
Na Caritas Polska nie pierwszy raz pada cień podejrzenia

Na Caritas Polska nie pierwszy raz pada cień podejrzeniaźródło: ShutterStock

Postępowanie zlecone przez Konferencję Episkopatu Polski toczy się po doniesieniach medialnych na temat dyrektora ks. Marcina Iżyckiego

– Sprawdzamy nie tylko dokumentację instytucji od momentu powołania nowej dyrekcji, czyli od połowy 2017 r. Rozmawiamy także z byłymi i obecnymi pracownikami – mówi DGP bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

My z kolei sprawdzamy, jak przebiega kontrola. Przypomnijmy: zamieszanie wokół Caritas Polska wybuchło po wpisie w mediach społecznościowych jednej z byłych pracownic. Pisała nie tylko o pogarszającej się atmosferze w pracy, zastraszaniu, ale i niejasnych rozliczeniach finansowych między CP a firmą PR. Jak ustaliliśmy, kobieta dostała listowne zaproszenie na rozmowę z bp. Szlachetką. Problem w tym, że bez wyprzedzenia, z terminem na rano następnego dnia. Poprosiła więc w e-mailu skierowanym do sekretariatu KEP o wyznaczenie innej daty. Zamiast odpowiedzi po kilku dniach dostała kolejne pismo od biskupa: „Komisja Nadzorcza przeprowadziła rozeznanie wątpliwości przedstawionych przez Panią w mediach społecznościowych. W związku z Pani nieobecnością podczas posiedzenia Komisji, ewentualne uwagi w powyższej sprawie prosimy w formie pisemnej skierować do Komisji Nadzorczej”.

Biskup Szlachetka nie wyklucza możliwości rozmowy, jednak – jak mówi – opóźniłoby to zakończenie postępowania. Zapewnia również, że jego wyniki mają być jawne, a poza nim za kontrolę odpowiadają biskupi Jerzy Mazur oraz Stefan Regmunt. – Korzystamy z pomocy prawników i biegłych rewidentów, to są osoby świeckie – dodaje bp Szlachetka.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie