statystyki

Nowa odsłona wojny w Syrii. Teraz Turcja

autor: Marceli Sommer10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:01
Decyzję Trumpa skrytykowała znaczna część sceny politycznej w USA, w tym jego własnego zaplecza.

Decyzję Trumpa skrytykowała znaczna część sceny politycznej w USA, w tym jego własnego zaplecza.źródło: ShutterStock

Po niespodziewanym wycofaniu przez USA wojsk z syryjskiego Kurdystanu na te tereny wkroczyli Turcy.

Decyzja amerykańskiego przywódcy, która otworzyła drogę do rozpoczętej wczoraj tureckiej interwencji wojskowej, spotkała się z krytyką w kraju i za granicą. Milicje kurdyjskie były jednym z głównych sojuszników USA w walce przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu (Da’isz). Obecnie współtworzą one kontrolującą północno-wschodnią Syrię kurdyjsko-arabską koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), której oficjalnym celem jest autonomia w ramach demokratycznej, federalnej i świeckiej Syrii.

Ankara, która obawia się tendencji separatystycznych wśród swojej własnej społeczności kurdyjskiej, od dawna prowadzi przeciwko syryjskim Kurdom ofensywę militarną i dyplomatyczną, dążąc do pozbawienia ich wsparcia międzynarodowego i wyparcia z regionu przy swojej granicy. Działania te w ostatnim czasie były prowadzone pod hasłem utworzenia w graniczącej z Turcją prowincji Idlib specjalnej strefy zdemilitaryzowanej, do której miałaby trafić część przebywających w Turcji uchodźców z Syrii.

Waszyngton długo sprzeciwiał się planom Ankary. W niedzielę Biały Dom ogłosił jednak, że siły amerykańskie wycofają się z obszarów kontrolowanych przez Kurdów, otwierając tym samym pole do działania Turkom, którzy już wcześniej zapowiedzieli nową ofensywę i rozpoczęli gromadzenie wojsk i broni przy granicy. Jednocześnie w poniedziałek amerykański lider groził na Twitterze, że jeśli „w swojej wielkiej i niezrównanej mądrości” uzna, iż Turcja posunęła się za daleko, „całkowicie zniszczy i zetrze z powierzchni ziemi” gospodarkę tego kraju.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie