statystyki

W Kosowie pierwszy raz dojdzie do zmiany władzy. Opozycyjny Ruch Samostanowienia wygrywa wybory

autor: Natalia Żaba08.10.2019, 07:56; Aktualizacja: 08.10.2019, 08:17
W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV).

W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV).źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: GEORGI LICOVSKI

Obserwatorzy oczekują od nowych władz wznowienia rozmów z Serbią.

W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV). Jego kandydat na premiera Albin Kurti zapowiedział wczoraj w nocy, że podejmie się negocjacji koalicyjnych z również opozycyjną, centroprawicową Demokratyczną Ligą Kosowa (LDK), która zajęła drugie miejsce. Po przeliczeniu 97,5 proc. protokołów LVV zdobył 26 proc. głosów, a LDK – 25 proc.

Według wstępnych szacunków ich potencjalna koalicja ma szansę na 60 mandatów i tym samym wyeliminowanie Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), która po raz pierwszy w historii istnienia państwa przejdzie do opozycji. – Dziękuję naszym konkurentom za energiczny udział w wyborach. Zwycięstwo Samostanowienia to święto narodowe – powiedział Kurti w niedzielny wieczór, zwracając się do triumfującego w centrum Prisztiny tłumu zwolenników, i obiecał, że jego rząd skupi się na reformach, walce z korupcją i rozwoju gospodarczym, a nie na zemście na oponentach.

Kosowo jest najmłodszym państwem Europy, które w 2008 r. jednostronnie ogłosiło niepodległość, do dziś nieuznawaną przez część świata na czele z Chinami i Rosją, ale też pięcioma państwami UE (Cyprem, Grecją, Hiszpanią, Rumunią i Słowacją). Serbia prowadzi kampanię namawiającą inne państwa do cofnięcia uznania, przez co oba kraje pozostają w stanie zamrożonego konfliktu. 12. rok niepodległości Kosowa to również zmagania z korupcją, biedą, bezrobociem, a także zamrożonym konfliktem z Serbią. Wyniki wyborów to dowód, że mieszkańcy Kosowa oczekują zmiany.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie