statystyki

W Kosowie pierwszy raz dojdzie do zmiany władzy. Opozycyjny Ruch Samostanowienia wygrywa wybory

autor: Natalia Żaba08.10.2019, 07:56; Aktualizacja: 08.10.2019, 08:17
W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV).

W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV).źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: GEORGI LICOVSKI

Obserwatorzy oczekują od nowych władz wznowienia rozmów z Serbią.

W Kosowie dojdzie do pierwszej w historii zmiany obozu rządzącego, po tym jak niedzielne wybory wygrał lewicowy, opozycyjny Ruch Samostanowienia (LVV). Jego kandydat na premiera Albin Kurti zapowiedział wczoraj w nocy, że podejmie się negocjacji koalicyjnych z również opozycyjną, centroprawicową Demokratyczną Ligą Kosowa (LDK), która zajęła drugie miejsce. Po przeliczeniu 97,5 proc. protokołów LVV zdobył 26 proc. głosów, a LDK – 25 proc.

Według wstępnych szacunków ich potencjalna koalicja ma szansę na 60 mandatów i tym samym wyeliminowanie Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), która po raz pierwszy w historii istnienia państwa przejdzie do opozycji. – Dziękuję naszym konkurentom za energiczny udział w wyborach. Zwycięstwo Samostanowienia to święto narodowe – powiedział Kurti w niedzielny wieczór, zwracając się do triumfującego w centrum Prisztiny tłumu zwolenników, i obiecał, że jego rząd skupi się na reformach, walce z korupcją i rozwoju gospodarczym, a nie na zemście na oponentach.

Kosowo jest najmłodszym państwem Europy, które w 2008 r. jednostronnie ogłosiło niepodległość, do dziś nieuznawaną przez część świata na czele z Chinami i Rosją, ale też pięcioma państwami UE (Cyprem, Grecją, Hiszpanią, Rumunią i Słowacją). Serbia prowadzi kampanię namawiającą inne państwa do cofnięcia uznania, przez co oba kraje pozostają w stanie zamrożonego konfliktu. 12. rok niepodległości Kosowa to również zmagania z korupcją, biedą, bezrobociem, a także zamrożonym konfliktem z Serbią. Wyniki wyborów to dowód, że mieszkańcy Kosowa oczekują zmiany.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie