statystyki

Afera Trump–Zełenski. Kurt Volker zeznawał przed komisją ds. wywiadu

autor: Michał Potocki, Radosław Korzycki07.10.2019, 07:46; Aktualizacja: 07.10.2019, 07:46
Kurt Volker

Kurt Volkerźródło: ShutterStock

Kurt Volker, specjalny wysłannik amerykańskiego rządu ds. Ukrainy, zeznawał przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

W oświadczeniu wygłoszonym przed rozpoczęciem przesłuchania Kurt Volker, który we wrześniu złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, wyjawił, że pośredniczył w organizacji spotkania prezydenckiego pełnomocnika Rudy’ego Giulianiego, byłego burmistrza Nowego Jorku, z ekipą nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Miało ono przekonać amerykańskiego prawnika, a poprzez niego i Donalda Trumpa, że warto zaufać ludziom ukraińskiej głowy państwa.

Opowiedział też o tym, co Trump wyobrażał sobie na temat Kijowa. – Prezydent mówił mi, że Ukraina to skorumpowany kraj pełen okropnych ludzi. I dodał, że w czasie wyborów w Ameryce w 2016 r. owi okropni ludzie mieli na niego polować. Powołał się na swoje rozmowy z burmistrzem Giulianim. Jasne się dla mnie stało, że prezydent nie jest przekonany do pozytywnych rekomendacji, jakie na temat Wołodymyra Zełenskiego sformułowała oficjalna amerykańska delegacja. Wolał negatywny przekaz, który docierał do niego m.in. przez Giulianiego – powiedział Volker podczas utajnionego przesłuchania. Transkrypcję zeznań zdobyli potem dziennikarze kilku redakcji.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie