statystyki

Alkohol: Produkt pierwszej potrzeby

autor: Patrycja Otto03.10.2019, 09:46; Aktualizacja: 03.10.2019, 09:46
Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości sprzedanego spirytusu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny historyczny wynik.

Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości sprzedanego spirytusu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny historyczny wynik.źródło: ShutterStock

Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości sprzedanego spirytusu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny historyczny wynik.

W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol ponad 38,5 mld zł. To o ponad 2 mld zł więcej niż rok wcześniej. To już drugi rok z rzędu, w którym wartość sprzedaży rośnie tak dynamicznie. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to w tym roku kwota wydana na alkohol przekroczy 40 mld zł. Po raz kolejny padnie rekord.

Większym wydatkom sprzyja bogacenie się społeczeństwa. Sukcesywnie rośnie jego siła nabywcza, a konsumenci kupują nie tylko więcej, ale też sięgają po towary droższe, na które wcześniej nie mogli sobie pozwolić. Idealnym przykładem może być whisky, która przez długie lata w świadomości Polaków uchodziła za trunek luksusowy, a przez to „prezentowy”. Jak wyjaśnia Kamil Mruk, dyrektor marketingu Brown-Forman w Polsce, producenta i dystrybutora marek alkoholi mocnych, rosnąca popularność tego rodzaju trunków ma swój początek w dużych miastach, wśród bardziej zamożnych konsumentów, którzy dużo podróżują i są otwarci na nowe trendy. Dużą rolę w zwiększeniu popularności whisky odgrywa też pokolenie millennialsów. Trend premium widać też na rynku piw, poprzez coraz lepszą sprzedaż choćby piw kraftowych. Jak podsumował ZPPP Browary Polskie, w 2018 r. kategoria najdroższych piw urosła aż o prawie 40 proc.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie