statystyki

Szukanie ukraińskich haków trwało od dawna. Robili to i demokraci, i republikanie

autor: Michał Potocki30.09.2019, 09:08; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:10
Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.

Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.źródło: PAP
autor zdjęcia: YURI GRIPAS POOL

Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.

W transkrypcie rozmowy Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim z 25 lipca ten pierwszy porusza temat byłego głównego śledczego. – Mieliście prokuratora, który był bardzo dobry i został zwolniony, i to jest naprawdę niesprawiedliwe. Wielu ludzi tu mówi o sposobie, w jakim zwolniono waszego bardzo dobrego prokuratora z udziałem paru bardzo złych ludzi – mówił Trump i dodawał, że „Biden zatrzymał śledztwo”.

Nie jest jasne, którego prokuratora generalnego miał na myśli prezydent. Po 2016 r. Kijów odwołał dwóch będących obiektem zainteresowania USA: Wiktora Szokina i Jurija Łucenkę. Żaden z nich nie miał sukcesów w walce z korupcją. Według sygnalisty cytowanego przez „New York Times” Trumpowi chodziło o Łucenkę. Ale gdy w 2016 r. pod naciskiem USA został odwołany Szokin, wolę administracji Baracka Obamy przekazywał wiceprezydent Joe Biden. Sam opowiadał o tym w 2018 r. w Council on Foreign Relations.

– Usłyszałem obietnicę od [ówczesnego prezydenta Petra] Poroszenki i [premiera Arsenija] Jaceniuka, że podejmą kroki co do prokuratora generalnego. Nie zrobili tego. Powiedziałem, że nie dostaną tego miliarda. Stwierdziłem: wyjeżdżam [z Kijowa] za sześć godzin i jeśli wasz prokurator generalny nie zostanie zwolniony, nie dostaniecie pieniędzy. Sukinsyn został zwolniony. Na jego miejsce dali kogoś, kto wtedy wyglądał na solidnego – mówił.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie