statystyki

Szukanie ukraińskich haków trwało od dawna. Robili to i demokraci, i republikanie

autor: Michał Potocki30.09.2019, 09:08; Aktualizacja: 30.09.2019, 09:10
Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.

Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.źródło: PAP
autor zdjęcia: YURI GRIPAS POOL

Materiałów kompromitujących swoich przeciwników szukali w Kijowie wszyscy. Nie chodziło wyłącznie o Huntera Bidena.

W transkrypcie rozmowy Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim z 25 lipca ten pierwszy porusza temat byłego głównego śledczego. – Mieliście prokuratora, który był bardzo dobry i został zwolniony, i to jest naprawdę niesprawiedliwe. Wielu ludzi tu mówi o sposobie, w jakim zwolniono waszego bardzo dobrego prokuratora z udziałem paru bardzo złych ludzi – mówił Trump i dodawał, że „Biden zatrzymał śledztwo”.

Nie jest jasne, którego prokuratora generalnego miał na myśli prezydent. Po 2016 r. Kijów odwołał dwóch będących obiektem zainteresowania USA: Wiktora Szokina i Jurija Łucenkę. Żaden z nich nie miał sukcesów w walce z korupcją. Według sygnalisty cytowanego przez „New York Times” Trumpowi chodziło o Łucenkę. Ale gdy w 2016 r. pod naciskiem USA został odwołany Szokin, wolę administracji Baracka Obamy przekazywał wiceprezydent Joe Biden. Sam opowiadał o tym w 2018 r. w Council on Foreign Relations.

– Usłyszałem obietnicę od [ówczesnego prezydenta Petra] Poroszenki i [premiera Arsenija] Jaceniuka, że podejmą kroki co do prokuratora generalnego. Nie zrobili tego. Powiedziałem, że nie dostaną tego miliarda. Stwierdziłem: wyjeżdżam [z Kijowa] za sześć godzin i jeśli wasz prokurator generalny nie zostanie zwolniony, nie dostaniecie pieniędzy. Sukinsyn został zwolniony. Na jego miejsce dali kogoś, kto wtedy wyglądał na solidnego – mówił.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie