statystyki

Wybory parlamentarne w Izraelu. Kto będzie rządził krajem?

autor: Jakub Kapiszewski19.09.2019, 07:44; Aktualizacja: 19.09.2019, 07:49
Czarnym koniem rozmów może się okazać Awigdor Lieberman. Lider Naszego Domu Izrael ostatnim razem odmówił współrządzenia z Netanjahu w geście protestu przeciw zbyt dużemu wpływowi, jaki na koalicję miały skrajnie prawicowe ugrupowania. Jeśli premier znajdzie sposób, aby ponownie włączyć polityka do koalicji, zapewni sobie większość w Knesecie.

Czarnym koniem rozmów może się okazać Awigdor Lieberman. Lider Naszego Domu Izrael ostatnim razem odmówił współrządzenia z Netanjahu w geście protestu przeciw zbyt dużemu wpływowi, jaki na koalicję miały skrajnie prawicowe ugrupowania. Jeśli premier znajdzie sposób, aby ponownie włączyć polityka do koalicji, zapewni sobie większość w Knesecie.źródło: PAP
autor zdjęcia: ABIR SULTAN

Wcześniejsze wybory w Izraelu jeszcze bardziej zagmatwały sytuację polityczną nad Morzem Martwym.

Izrael czekają teraz długie i skomplikowane rozmowy koalicyjne, bo żadna z największych partii do spółki z potencjalnymi koalicjantami nie zdobyła większości głosów w Knesecie. Sytuacja jest na tyle pogmatwana, że nie jest wykluczone, iż za kilka miesięcy Izraelczycy udadzą się do urn po raz trzeci w ciągu roku, chociaż prezydent Re’uwen Riwlin zarzeka się, że nie chce kolejnego plebiscytu.

Na razie wydaje się, że największym przegranym jest premier Binjamin Netanjahu. Ugrupowanie premiera do poprzedniego Knesetu wprowadziło 35 posłów, ale w środku pięciomiesięcznej kadencji doznało kadrowego wzmocnienia. Do partii Netanjahu przeszło wówczas trzech z czterech posłów umiarkowanego ugrupowania Kulanu, dzięki czemu reprezentacja parlamentarna Likudu wzrosła do 38 osób. Biorąc pod uwagę wyniki z dwóch trzecich lokali wyborczych, szefowi rządu nie udało się utrzymać tego stanu posiadania i będzie miał pod sobą siedem szabel mniej. To oznacza, że koalicji ze skrajną prawicą, która zapewniła Netanjahu tyle lat przy władzy, może zabraknąć paru głosów do większości 61 mandatów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie