Duma narodowa, skrzywdzony lud i zdradzieckie elity. Trwa plemienna rewolucja godności [WYWIAD z Niną Witoszek]

autor: Kacper Leśniewicz15.08.2019, 08:45; Aktualizacja: 16.08.2019, 15:47
Przejście do kapitalizmu odebrało godność co najmniej 3 mln Polaków. Ci ludzie stracili pracę, która jest fundamentem poczucia wartości. Obecna, ciemna i plemienna, rewolucja godności ma częściowo swoje źródła w tym okresie

Przejście do kapitalizmu odebrało godność co najmniej 3 mln Polaków. Ci ludzie stracili pracę, która jest fundamentem poczucia wartości. Obecna, ciemna i plemienna, rewolucja godności ma częściowo swoje źródła w tym okresieźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

- Poczucie wartości zwykłego obywatela jest wzmacniane nie przez zaproszenie go do uczestnictwa w demokracji, ale przez przekupstwo - mówi w wywiadzie dla DGP Nina Witoszek, profesor historii kultury na Uniwersytecie w Oslo.

Przez cztery lata rządów PiS się nie „zużył”, nie zaszkodziły mu afery i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy to efekt prowadzonej przez tę partię „rewolucji godności”, która polega na przywracaniu szacunku grupom, które były jej pozbawione przez ostatnich 25 lat?

Godność jest niesamowicie ważna dla każdego społeczeństwa, a już szczególnie dla takiego jak nasze, bo nasza historia to ciąg traum. Zdeptana godność leży u podstaw buntów. Ale musimy sprecyzować, o jaką rewolucję godności chodzi, bo w latach 80. trwała rewolta, która budowała indywidualną podmiotowość na otwartości na drugiego człowieka. To rewolucja pierwszej Solidarności, na której gruncie wyrosły tolerancja i gotowość do współpracy.

Co się później stało z tymi wartościami?

Zniszczyły je procesy, które porównuję do uderzeń meteorytów. Pierwszym ciosem było odzyskanie niepodległości, któremu towarzyszyły nacjonalistyczna gorączka i dychotomiczny podział społeczeństwa wyrażany za pomocą pojęć „My” i „Oni”. Duże znaczenie w tym procesie miał Kościół i jego rola jako obrońcy polskości. Drugim ciosem był neoliberalny turbokapitalizm, który zniszczył etos solidaryzmu społecznego. Dominacja egoizmu i akceptacja brutalnej konkurencji doprowadziły do erozji etyki współpracy. Zatriumfował homo oeconomicus.

A jakiego rodzaju rewolucję obserwujemy dzisiaj?

To potrzebujący wroga bunt budujący godność plemienną opartą na dumie narodowej i zbiorowych fantazmatach o skrzywdzonym ludzie i zdradzieckich elitach. Możemy go zaobserwować w Polsce, w USA, na Węgrzech. Te ruchy łączą – tłumacząc ich sukces – skupienie na głosie ludu, nienawiść do elit i mniejszości oraz podgrzewanie poczucia wartości zwykłego obywatela, ale nie przez zaproszenie go do uczestnictwa w demokracji, ale przez przekupstwo.

Kto nas przekupuje?

Politycy. Każde 500 zł na dziecko pozwala nam na lepsze samopoczucie, nowy komputer dla dzieci, wakacje za granicą albo mamy więcej grosza do przepicia. To podnosi, przynajmniej częściowo, poczucie, że jest się kimś. Człowiek nie zauważa, że jest kupowany. Że przestaje być obywatelem, a staje się konsumentem.

Takimi słowami odbiera pani godność tym, którzy otrzymują 500+. Przecież ten program wyciągnął setki tysięcy ludzi z biedy, przywracając im społeczny szacunek.

Godność przywracana za polityczne łapówki kosztuje: te 500 zł trzeba skądś wziąć – oszczędzając na służbie zdrowia, oświacie, podwyższając koszty ZUS. Czyli tu się sprzedaje godność, ale na szpitalnym korytarzu się ją odbiera. Ale ma pan rację, znam rodziny, dla których te 500 zł jest nie tyle fundamentem godności, ile po prostu warunkiem przeżycia. Tego typu reformę powinniśmy przeprowadzić od razu, jak tylko dostaliśmy pierwsze ogromne dotacje z Unii Europejskiej.

Słuchając pani, można dojść do wniosku, że dotychczas demokracja się rozwijała, ale przyszedł zły Jarosław Kaczyński i ją zniszczył. A jeśli mieliśmy demokrację fasadową, w której dobrze czuli się tylko nieliczni i reakcja dużej części społeczeństwa jest naturalna?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (67)

  • ABC(2019-08-15 11:09) Zgłoś naruszenie 6828

    Do JakoTako - nie wiem, o jakich aferach pisze autorka, bo nie przeczytałem pozostałej części wywiadu, ale afer PiSu nie traktowałbym jako igraszek. Oprócz podstawowej - zamachu na Konstytucję (od ułaskawienia niewinnego, przez niezaprzysiezenje sędziów TK, niepublikowanie jego wyroków, zastąpienie KRS nowym tworem, próba skrócenia kadencji Prezes SN, niewykonanie wyroku NSA, itd.), masz: SKOKi, Get Back, Srebrną, KNF, PCK, drugie pensje ministrów, Pisancjum, itd. To nie jest pełna lista ujawnionych, a o innych dowiemy się pewnie, gdy Prokuratura zacznie działać niezależnie. Ta Prokuratura z innymi służbami juz od czterech lat szuka tych autorów „Polski w ruinie” i efekty tego raczej są słabe... Komisja ds.Amber Gold jakoś zgasła, a ds. VAT nigdy nie rozbłysła. I tyle tego. A co do podziału społeczeństwa - przypomnij sobie wypowiedzi polityków, kto kogo stawiał po której stronie barykada, dzielił na sorty, czy oświadczał, ze jest prezydentem tylko części wyborców, itp.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • a(2019-08-15 10:58) Zgłoś naruszenie 4428

    Elity RP zawsze okradały naród z błogosławieństwem nienasyconych agentów Watykanu. Afery PiS-u to: FOZZ, ART B, Telegraf, Porozumienie Centrum, SKOK-i /zapłaciły za nich banki/,+ wyprowadzanie kasy SKOK-ów do Luksemburga, Srebrna, rozdawanie posad swoim, chaos prawny i gospodarczy. Sojusz tronu i ołtarza, rozdawanie pieniędzy podatników, czarnej mafii i ich organizacjom, swoim fundacjom, a nawet arystokracji. Okradają naród lepiej niż Rydzyk. Nie ma rewolucji jest sterowane przez kościół wraz z PiSem chuliganów przeciwko LGBT, bo Semici już na to nie pozwalają. Szczujący biorą dla siebie najwięcej, te 500+ to ochłap dla okradanych. Żebrak zawsze jest wdzięczny za grosik rzucony do miseczki. Młode pokolenie nie chce się rozmnażać - w ich majtkach grzebie czarna mafia, Nie mają prawa do oświaty seksualnej, dobrze na nich zarabia podziemie aborcyjne no i lekarze z krajów ościennych. Jak która zajdzie w ciąże to jej facet /katoprawak/, chce ją obić a nawet zabić. ,,Pierwszym ciosem było odzyskanie niepodległości, któremu towarzyszyły nacjonalistyczna gorączka i dychotomiczny podział społeczeństwa wyrażany za pomocą pojęć „My” i „Oni”. Duże znaczenie w tym procesie miał Kościół i jego rola jako obrońcy polskości. Drugim ciosem był neoliberalny turbokapitalizm, który zniszczył etos solidaryzmu społecznego. Dominacja egoizmu i akceptacja brutalnej konkurencji doprowadziły do erozji etyki współpracy. Zatriumfował homo oeconomicus. " to doskonała charakterystyka co wyżej opisane i oczywiście p. prof. nie wypada takich rzeczy pisać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • green(2019-08-15 09:24) Zgłoś naruszenie 4454

    To ci lewacka ideolozka ! Wszystko widzi tylko zuzycia sie liberalizmu i grabienia kraju przez tzw elity NIE WIDZI.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Stefan(2019-08-15 11:11) Zgłoś naruszenie 4417

    Samo rozdawnictwo, do niczego nie prowadzi, żeby komuś dać, trzeba komuś zabrać, z miernotami, z legitymacją partyjną w kieszeni, bez wykształcenia i wiedzy, Kaczyński daleko nie zajdzie. Trzeba budować wspólnotę narodową, nie dzielić społeczeństwa, budować przyszłość, nie przeszłość i pomniki. Tylko jedność, nie propaganda i szczucie, wszyscy jesteśmy jednym narodem.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2019-08-15 14:23) Zgłoś naruszenie 4316

    Każde 500+ to ... mamy więcej grosza do przepicia !! Faktycznie, nie każdy to zrobi, ale sprzedawać się za te współczesne srebrniki aby póżniej umierać na szpitalnym korytarzu, z braku dostępu do leków w aptece, czy też kształcić dzieci w przeludnionych, słabo wyposażonych szkołach ?!! Kto z Was wyda ostatni grosz na kolację z kochanką gdy w domu zimno i pusto w lodówce ? Kto pojedzie na wczasy nad zimny i brudny Bałtyk gdy potrzebny wykup leków na nowotwór ?!? No kto ? Każdy [prawie] z Was jest lepszym premierem od tego krzywogębnego, lepszym ministrem od finansów ... a wiecie dlaczego ? Bo zarządzacie własnymi pieniędzmi, a oni zarządzają - i wydają - nie swoje pieniądze. Dlatego rozdają tak łatwo ... temu 500+ tamtemu 100+ na prosiaka, tej spod piątki 300+ na wyprawkę, Rydzykowi to już miliony, no i o sobie nie zapominają !! A przecież, ku**a oni są u Was na pensji, to ich Wy utrzymujecie i im płacicie, zastanówcie się więc czy nie czas ich zwolnić, i wysłać na kuroniówkę ?!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • JakoTako(2019-08-15 09:30) Zgłoś naruszenie 3974

    O jakich aferach PiS-u autorka pisze? W porównaniu z PO - PSL to tzw. afery PiS-u stanowią niewinną igraszkę. To tak jakby porównywać przestępczość zorganizowaną z Jasiem, który z kolegami poszedł do ogrodu sąsiada i buchnął dwa jabłka. Afera na całą wieś bo sąsiad poskarżył się mamie Jasia. Trzeba wiedzieć co się pisze, a pisanie głupot zwłaszcza Polakowi, który siedzi za granicą nie przystoi. Podkreślam, że nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale obserwując z boku całą scenę polityczną, podział na my i oni wprowadziło PO i ich dziwaczne protesty przeciwko niczemu, w których podzielono Polaków na tych, którzy głosują na PiS, a więc wiejskich idiotów i tych wybitnie inteligentnych, którzy głosują na PO. Przypominam to legło u podstaw podziału, który teraz usiłuje Platforma zrzucić na PiS, za co właśnie Platformie nigdy nie wybaczę. Patrząc na tych Chlebowskich, Nitrasów, Muchy, Nowaków, Szczerbów, Kamyszów, Pawlaków i wielu naprawdę wielu innych z rządów PO - PSL, to powiem szczerze pierwszy lepszy sołtys naprawdę nie powinien mieć żadnych kompleksów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • DobrzeZeJuzJestemStary(2019-08-15 11:33) Zgłoś naruszenie 3516

    Są dwie możliwości, albo PiS "nawróci" wszystkich na siebie za pomocą "dutków lub miecza" (chociaż część musi zostać spalona na stosie, bo niektórych PiS pod żadnym pozorem nie przyjmie - jak np. lgbt+) i jest to technika znana w średniowiecznym kościele chrześcijańskim, albo nastąpi podział kraju na dwa... Jak ktoś zna trzecią możliwość to proszę podać.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • godnosc(2019-08-15 17:37) Zgłoś naruszenie 243

    Zalosna to godnbosc, ktora zalezy od PIENIEDZY"

    Odpowiedz
  • le-vy(2019-08-15 16:21) Zgłoś naruszenie 2230

    Może i pani jest profesorem ale nie kultury , kultury u Pani za grosz sama Pani sprzedaje się z oceny socjologiczne. Ten wywód to nie jest wywód człowieka kultury tylko socjolga.

    Odpowiedz
  • nk(2019-08-15 17:28) Zgłoś naruszenie 2216

    No proszę, niby pani profesor a nie wie (lub udaje, że nie wie), że można też przekupić inną walutą niż świadczenie socjalne. Np. poczuciem wyższości, bycia oświeconym, postępowym, modnym, itd.

    Odpowiedz
  • remick(2019-08-15 13:37) Zgłoś naruszenie 1830

    PO-"Elity" to rozkladajacy sie trup kopiujacy zaniedbana intelektualnie burzuazja Zachodu 👎

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andre(2019-08-15 18:52) Zgłoś naruszenie 1810

    Pokolenie wkraczające w życie zawodowe w latach 90-tych zostało skrzywdzone przez bezwzględną deindustrializację Polski nakazaną przez zwycięzców Zimnej Wojny, w której to Polska została potraktowana jako strona pokonana (część Układu Warszawskiego). Zachodnie mocarstwa obawiały się że polski przemysł zaleje ich rynki tanimi produktami, dlatego nakazały jego likwidację a kompradorskie postkomunistyczne elity skwapliwie ten nakaz wykonały. Do tego zerwano kontakty gospodarcze z Rosją w ramach RWPG - zyskaliśmy tyle że Rosjanie przestali kupować nasze statki za ruble transferowe, ale miny nam nieco opadły gdy Rosjanie zażądali dolarów za ropę i gaz po cenach światowych, a Migi 29 i śmigłowce zaczęły spadać z powodu braku części zamiennych. Jednak największą zdradą było zielone światło dla przedsiębiorczości Wałęsy - ludzie i przedsiębiorstwa zaciągnęli kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a wtedy Balcerowicz podniósł oprocentowanie kredytów do lichwiarskich wartości, powodując bankructwa i licytacje komornicze. Wszystko to spowodowało masowe bezrobocie, ucieczkę młodych ludzi za granicę i kolaps demograficzny, który obecny rząd łata masowo sprowadzając młodych Ukraińców.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bodzio(2019-08-15 18:53) Zgłoś naruszenie 179

    popieram"Sefana" ale zapytam z kim budowac wspolnote narodowa??? z skompromitowanym do reszty kosciolem na czele z kasjerem rydzykiem i wystepujacym dawno w barwach teczy jedraszewskim {niech się określi czy jeszcze w czerwonej czy już w teczowej zarazie}, czy z pis-em, który bez wroga nie potrafi funkconowac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KOMES(2019-08-15 22:21) Zgłoś naruszenie 178

    BŁĘDNA OCENA sytuacji w Polsce, Pani Profesor pominęła analizę dlaczego PO przegrała w wyborach i kompromitacji elit postsolidarnościowych, które nie wiadomo czemu przypisują tylko sobie postawy wolnościowe, gdy fakty pokazują przykrą rzeczywistość. Ponadto, postawa władz UE i Niemiec na tle wydarzeń we Francji, Hiszpanii, na Wegrzech, w Polsce ukazują zakłamanie idei liberalnej demokracji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jola(2019-08-16 08:05) Zgłoś naruszenie 1211

    Dla mnie ten artykuł świadczy o tym, jak daleko piszącej do życia na tzw" na co dzień ". Zarzuca obecnie rządzącym przekupstwo, to ja zapytam, dlaczego POprzednicy nie zauważali, że znacząca część naszej społeczności żyła w skrajnej biedzie? Z Unii Europejskiej było trzeba do nas słać masowo np. margarynę i inne produkty, bo ludzie nie mieli z czego żyć..Mało kto widział morze czy góry. Emeryci i sławne 4,50 zł POdwyżki miały wystarczać...Pieniędzy nie ma i nie będzie...! To jest nie do zapomnienia POniżenie Polaka. Dlatego PO postrzegane jest przez większość społeczności jako pazerny twór, dbający tylko o " swoich ". Dziś znakomita część Narodu Polskiego poznaje uroki życia, i to zwać mamy przekupstwem? To przywilej Polaka! Dlaczego jedni, niekoniecznie z uczciwością mający cokolwiek wspólnego żyli sobie na światowym POziomie, a reszta stała w kolejkach np. po tę margarynę? Zapytajcie organizacji pozarządowych, przez lata wspierających obywateli, to usłyszycie, że przed laty dokarmiali tysiące osób, dziś tylko dziesiątki osób, którzy z losowych przyczyn nie pracują lub nie chcą..( uzależnieni najczęściej ) .Prawda o Polakach jest taka, że zaczęli żyć i i ich dzieci nie muszą odbiegać poziomem życia od innych! A że to POlitycznie dla wielu " niePOprawne" i przeszkadza, to niech się z tym gryzą, ale najważniejsze, że Polakom żyje się lepiej! To jest demokratycznie dobre rozwiązanie, wspierać obywateli, nie dzielić na lepszych i gorszych, wszystkim dawać taką samą szansę, nie upadlać, co miało miejsce jeszcze lat kilka wstecz w Polsce ...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Jola(2019-08-16 07:42) Zgłoś naruszenie 1115

    Artykuł jest skandaliczny. Przede wszystkim z powodu niewiedzy autorki i próby manipulacji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pegaz(2019-08-15 18:17) Zgłoś naruszenie 118

    PiS i PO ,to , to samo dno, odchodne z AWS, a pochodne z PC, KL-D ,UW i coś tam jeszcze (ZCHN i +). Mamy POPIS dzielenia już nie społeczeństwa ale RODZIN i jakichś PLEMION ??????. O,to chodzi i Kaczyńskiemu ( realizacja wytycznych Bermana i Schetynie potomkowi ze wschodu. Co się dziwić """głupi Lud to kupi, "" i wcześniej """przypadkowe społeczeństwo". Pan Prezes wrzeszczy ,że zniszczono PGR-y, i inne zakłady , a kto za tym stał""????miał w tym też swój udział. Najwięcej krzyczą ci , co się do tego przyczynili. Bismarck i Caryca Katarzyna w grobach się śmieją i cieszą, bo mieli rację. No i jeszcze jeden premier Anglii z czasów II WŚ> . Czas na zmiany. Gdzie się podziała SOLIDARNOŚĆ , ale ta międzyludzka, a nie ta Gwiazdy czy tego pana od ""kacperka". Teraz jest TKWM, gdzie W= wszystko.

    Odpowiedz
  • ZK(2019-08-15 23:42) Zgłoś naruszenie 1018

    No proszę, pani pracuje na wyższej uczelni,a nic nie rozumie. I w dodatku jeszcze gada, aby gadać

    Odpowiedz
  • Anna(2019-08-16 16:12) Zgłoś naruszenie 96

    Można 500 + nazywać rozdawnictwem, ale trzeba pamiętać, że wszystkie państwa europejskie wypłacają jakąś formę socjalu na dzieci, nie wyłączając Wielkiej Brytanii, do której Polacy masowo emigrowali i migrują. Zwiększanie kwoty wolnej od podatku niczego nie rozwiąże, ponieważ prawda jest taka, że kobieta, które decyduje się na posiadanie więcej, niż dwoje dzieci (troje, czworo, pięcioro) praktycznie na stałe wypada z rynku pracy. Jeżeli chcemy propagować model rodziny wielodzietnej, musimy to robić z pełną świadomością tego, że panie, które decydują się na wielodzietność większość czasu poświęconego na aktywność zawodową spędzą na urlopach macierzyńskich, wychowawczych itd. Nie każda z nich ma męża adwokata lub menadżera, więc program 500 + de facto te rodziny bierze na utrzymanie społeczeństwa. W zamian dzieci z tych rodzin, jak dorosną, będą utrzymywać nasz system emerytalny. Jeżeli będziemy wymagać od kobiet pełnej aktywności zawodowej i zachęcać je ulgami podatkowymi, pojawi się kolejne pokolenie jedynaków, a tego nasz system społeczny może już nie wytrzymać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • d(2019-08-16 10:09) Zgłoś naruszenie 513

    czy ta Pani jest przepita?

    Odpowiedz