Agresja wśród Polaków narasta. Jest niemierzalna, bo liczyć można tylko jej skutki

autor: Paulina Nowosielska09.08.2019, 06:39; Aktualizacja: 09.08.2019, 06:39
Myślenie jednostkowe nie ogranicza się do zaspokojenia wyłącznie własnych potrzeb, a poza białymi poglądami jednych i czarnymi drugich widzi jeszcze szarą płaszczyznę porozumienia. Bo ludzie są różni. Jeśli to zaakceptujemy, łatwiej będzie nam kontrolować siebie – tłumaczy.

Myślenie jednostkowe nie ogranicza się do zaspokojenia wyłącznie własnych potrzeb, a poza białymi poglądami jednych i czarnymi drugich widzi jeszcze szarą płaszczyznę porozumienia. Bo ludzie są różni. Jeśli to zaakceptujemy, łatwiej będzie nam kontrolować siebie – tłumaczy.źródło: DGP

Pobity, bo zwrócił uwagę kierowcy. Uderzona, bo poprosiła o ciszę. Opluci, bo się nie podobali. Zwyzywani, bo nie mieli racji. Agresja narasta. A może nam się tylko tak wydaje?

J e st niemierzalna, bo liczyć można tylko jej skutki. Poczucie narastającej agresji jest więc głęboko subiektywne. Wystarczy wspomnieć niedawne badania CBOS: przekonanie, że okolicę miejsca zamieszkania można nazwać bezpieczną, podziela rekordowo wysoki odsetek badanych (98 proc.). Jednocześnie ten sam dokument pokazuje coś innego: niemal połowa pytanych obawia się, że ktoś z ich najbliższych padnie ofiarą przestępstwa.

Do tego można dołożyć badania prof. UAM Jacka Pyżalskiego, że co trzeci nastolatek spotkał się z mową nienawiści w sieci, prawie 9 proc. doświadczyło jej osobiście, a wiele internetowych zachowań przenoszonych jest do realu. Warto także zacytować statystyki Instytutu Transportu Samochodowego. Ośmiu na dziesięciu polskich kierowców mówi, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a trzech na dziesięciu przyznaje, że czasem też krzyczą na innych. Dla porównania, jeszcze w 2016 r. sześciu na dziesięciu kierowców twierdziło, że regularnie ma styczność z drogową agresją.

Niestety, nikt nie prowadzi statystyk pokazujących, jak często dochodzi do napaści słownych na ulicach i ile potyczek werbalnych przekształca się w rękoczyny. Albo kiedy zachowanie jednego człowieka wywołuje ostrą reakcję drugiego. – Rozmawiałem z recydywistą. Narzekał, że wsadzili go do więzienia za to, że ukradł kurę. Za kurę? Ale gdy zacząłem zgłębiać temat, okazało się, że próbował wyrwać ptaka starszej pani z rąk. A że babcia nie chciała puścić, to pokaleczył jej nożem ręce. Kompletnie nie rozumiał, że to rozbój. Zapamiętał tylko tę kurę i swoją złodziejską intencję – opowiada dr Paweł Moczydłowski, kryminolog. I przekonuje, że to element szerszego problemu: nie chodzi o to, że niektórzy wyrodnieją, lecz o to, że dla agresywnych zachowań znajdujemy nowe wytłumaczenia.

Na szczęście jest też druga strona medalu. – Coraz częściej pytamy o przyczyny patologicznych zachowań, głównie młodych ludzi – i upatrujemy odpowiedzi w brakach systemu wychowania, niedostatecznej opiece społecznej oraz w spóźnionym reagowaniu na te zagrożenia – dodaje. To szukanie odpowiedzi może być naszym kołem ratunkowym. Jest szansa, że wzbudzi refleksję.

Bolesne dowody szczerości

Psycholog dr Leszek Mellibruda woli inną perspektywę: zamiast pytać, czy jest więcej agresji, lepiej się zastanowić, czego jest ona wyrazem. – Do niedawna psychologia wiązała agresję z frustracją wywołaną zniechęceniem, rozczarowaniem, złością. Obecnie częściej zwracamy uwagę na jej antropologiczne korzenie. Agresja to pierwotna emocja wyrażająca chęć dominacji. Nasi przodkowie reagowali tak np. na naruszenie terytorium. Wraz z rozwojem cywilizacji kultura miała regulować podobne zachowania. Ale jest w nas też dążenie do dobrobytu, polepszania pozycji względem innych. Każdy, kto zagraża naszemu statusowi materialnemu i społecznemu, uruchamia reakcje agresywne – mówi. Podkreśla, że agresja dotyczy przede wszystkim osób o niskiej kulturze osobistej. Przy założeniu, że jest ona odzwierciedleniem zasad kształtujących się wraz z rozwojem społeczeństwa. Zawiera normy mające scalać społeczność i zapobiegać samozniszczeniu. – Ale jesteśmy jednocześnie wspólnotą zbudowaną hierarchicznie i każdy dąży do zajęcia wyższej pozycji. Każdy chce być osobnikiem alfa. Tłumaczymy to zachowanie, szukając analogii do natury, często do watahy wilków, i naginamy rzeczywistość do naszych potrzeb. Bo w watasze dominujący samiec nie używa przemocy, nie jest nawet najmocniejszym zwierzęciem. Od rozwiązań siłowych ma wilka beta. Alfa do zapanowania nad resztą używa autorytetu. Wstaje pierwszy, budzi stado, rozdziela żywność, kieruje do ataku – tłumaczy Mellibruda.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • grey(2019-08-09 16:24) Zgłoś naruszenie 51

  Patrzcie na sejm,tam jest przyczyna

  Odpowiedz
 • W(2019-08-09 15:20) Zgłoś naruszenie 42

  Polak =prymityw

  Odpowiedz
 • Kuba(2019-08-09 09:35) Zgłoś naruszenie 31

  To było i jest tylko teraz się o tym mówi ,bo sa kamery samochodowe.

  Odpowiedz
 • janek 80(2019-08-10 16:41) Zgłoś naruszenie 10

  starzy zawsze mówili że ryba psuje się od głowy i tak jest od 98 roku a nasilenie nastąpiło za PO autorytetu pozbawili się sędziowie księża nauczyciele i tak wszyscy po koleji rodzice tez winni bo wychowali a amerykańskich kurczakach osiłków silnych fizycznie a słabych głupich umysłowo i dżisaj strach chodzić po ulicach a zwłaszcza wieczorem , stracone pokolenie urosło i to bedzie powielane dobrze wyzej ktos naisał Polak =prymityw

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-08-11 08:46) Zgłoś naruszenie 11

  Nie oszukujmy się. Metodę opluwania każdego komu coś się nie podoba, oraz skłócania społeczeństwa wprowadziła obecna ekipa jako styl sprawowania rządów. Dołożono do tego demo stracyjny brak szacunku dla innych, oraz wyrachowaną mowę nienawiści. Żywcem kojarzy się to z czasami gdy na porządku dziennym były stwierdzenia rządzących w stylu " imperialistyczna ************ i " zapluty karzeł reakcji" . Tak to masz suwerenie to co chciałeś...... 😁

  Odpowiedz
 • Smutne, ale niestety ciągle aktualne(2020-07-22 08:14) Zgłoś naruszenie 00

  Agresja nie ma jednego źródła; to moim zdaniem przejaw m.in.: a) złego wychowania, a nierzadko uczenia dzieci arogancji w stosunku do innych, w myśl zasady, że Ci co umieją "rozpychać się łokciami" mają w życiu lepiej, b) braku wychowania, co prowadzi do braku szacunku dla innych, a w skrajnych przypadkach do działań przestępczych, gdzie agresja jest częścią tych działań, c) przykładów z życia, gdzie agresja nie spotkała się z odpowiednią karą; dla ludzi zdolnych do przestępstw kara to jedyny "hamulec", a jego brak to zachęta do agresji. Agresja częściej występuje w stosunku do osób starszych i dzieci, gdyż agresor częściej atakuje osoby, które są słabsze fizycznie. Smutne, ale niestety nadal aktualne.

  Odpowiedz
 • scorpion(2019-08-12 14:43) Zgłoś naruszenie 00

  Smutne to ale prawdziwe .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie