Czy Ursula von der Leyen zostanie szefową KE?

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro15.07.2019, 07:32; Aktualizacja: 15.07.2019, 07:32
Poparcie prawicy dla von der Leyen nie jest przesądzone

Poparcie prawicy dla von der Leyen nie jest przesądzoneźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: OLIVER WEIKEN

Ursula von der Leyen próbuje być kandydatką wszystkich. Ale taktyczne puszczanie oka do prawicy przysparza jej wrogów w tzw. obozie progresywnym. Głosowanie jutro.

Frakcje lewicowe w europarlamencie mają problem z poparciem dla kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej, bo ta w ich ocenie jest za bardzo pobłażliwa wobec prawicy i bagatelizuje kwestię praworządności. Podczas spotkania z frakcją lewicową GUE/NGL w zeszłym tygodniu von der Leyen miała powiedzieć, że praworządność powinna być monitorowana we wszystkich krajach członkowskich, co zostało odebrane jako zrównanie sytuacji w Polsce i na Węgrzech z sytuacją w Niemczech. To ukłon w stronę europejskiej prawicy, w tym Prawa i Sprawiedliwości, o którego głosy niemiecka polityk zabiega. Von der Leyen nie rezygnuje też jednak z zabiegania o poparcie przeciwnej strony sceny politycznej. By odpowiedzieć na oczekiwania tzw. sił progresywnych, Niemka obiecała, że da możliwość Fransowi Timmermansowi, by pozostał komisarzem odpowiedzialnym za praworządność. To byłoby trudne do przełknięcia dla polskiego rządu, któremu udało się zablokować nominację Holendra na szefa KE.

Von der Leyen próbuje grać na dwa fronty, bo wie, że nie może liczyć na pełne poparcie wszystkich sił prounijnych, zwłaszcza socjalistów i zielonych. Chociażby z własnego kraju. – Moim zdaniem jej strategia nie zadziała. Ona nie odniesie sukcesu, jeśli nie zdystansuje się od polskiego rządu, przynajmniej w pewnym stopniu – uważa Christopher Gatz z Instytutu Friedricha Eberta w Berlinie. W jego ocenie von der Leyen ma duże szanse na zbudowanie solidnego poparcia dla swojej kandydatury wśród chadeków, liberałów i socjalistów.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie