Wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) poinformował PAP, że do wtorku nie wpłynęło usprawiedliwienie nieobecności Donalda Tuska na posiedzeniu komisji. "Rozmawiałem o godz. 12 z pracownikami sekretariatu komisji i odpowiedzieli mi, że nie ma żadnego sygnału ani od osoby wezwanej, ani od pełnomocnika" - powiedział.

Dodał, że b. premier wciąż nie ma formalnie ustanowionego pełnomocnika przed komisją. "Tak bywa, że się wysyła pełnomocnictwo razem z usprawiedliwieniem (...) Nie wiem, co się stało z usprawiedliwieniem, ale do komisji ono nie wpłynęło" - podkreślił wiceprzewodniczący komisji.

Z kolei mec. Roman Giertych zapewnił we wtorek w rozmowie z PAP, że w ubiegłym tygodniu wysłał do komisji pisemne usprawiedliwienie o niemożności stawiennictwa b. premiera na przesłuchaniu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany we wtorek przez dziennikarzy w Brukseli, czy pojawi się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą, powiedział, że w tym tygodniu nie będzie to możliwe. "W zeszłym tygodniu mój pełnomocnik poinformował, że jestem dokładnie od jutra na czele delegacji europejskiej w kilku państwach azjatyckich, ale jestem przekonany, że pełnomocnik znajdzie z komisją datę, która będzie możliwa" - zaznaczył.

Tusk zwrócił uwagę, że zawsze stawia się na wezwania organów państwa polskiego. "W tym tygodniu nie będzie to możliwe, ale na pewno znajdziemy czas, taki, który będzie można uzgodnić" - dodał.

Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 - 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 - 2011 i po raz drugi w latach 2011 - 2014.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".(PAP)

autor: Radosław Jankiewicz