statystyki

Farage’a marsz po władzę. Zwycięstwo Partii Brexitu

autor: Radosław Korzycki27.05.2019, 07:56; Aktualizacja: 27.05.2019, 07:56
Nigel Farage

Nigel Farageźródło: ShutterStock

To historyczna klęska dwóch głównych partii rządzących Wielką Brytanią na przemian od 100 lat, czyli torysów i laburzystów.

Wyniki wyborów do PE najpewniej przyspieszyły decyzję Theresy May. Premier zapowiedziała, że 9 czerwca odejdzie ze stanowiska, jak tylko uda się wyłonić nowego szefa konserwatystów, który otrzyma od królowej misję tworzenia gabinetu. Wielkim zwycięzcą eurowyborów okazał się ultraprawicowiec Nigel Farage i jego Brexit Party. Sama nazwa stronnictwa wskazuje na to, że w głosowaniu na posłów delegowanych do Starsburga chodziło przede wszystkim o kolejne referendum na temat przyszłości sojuszu z Brukselą.

Drugim wygranym są Liberalni Demokraci, a że byli oni jedną z dwóch partii stanowczo popierających pozostanie w Unii (obok marginalnej Change, z której list startował Jacek Rostowski), to ich wyjątkowo dobry wynik też jest dowodem na to, że ludzie głosowali na nich, wyrażając w ten sposób poparcie dla nieopuszczania Wspólnoty.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie