Unieważnienie wyborów lokalnych w Stambule. Erdoğan po raz kolejny zadziwia Europę

autor: Magdalena Cedro08.05.2019, 08:13; Aktualizacja: 08.05.2019, 08:13
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Powtórzenie wyborów w Stambule zostało szeroko skrytykowane w UE jako kolejny przejaw kurczenia się tureckiej demokracji.źródło: ShutterStock

Ogłoszenie ponownych wyborów to przejaw paniki na dworze sułtana.

Na wniosek tureckiego prezydenta Recepa Erdoğana Wysoka Komisja Wyborcza unieważniła wybory lokalne w Stambule. Przywódca nie mógł przełknąć porażki swojego ugrupowania – AKP. W końcu on sam zaczynał polityczną karierę w latach 90. jako burmistrz tego miasta. Wkrótce potem AKP przejęła władzę w państwie, by rządzić nieprzerwanie do tej pory.

W Stambule partia sprawowała władzę przez ćwierć wieku, do wyborów lokalnych, w których pod koniec marca zwycięstwo odniosła opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP). Przejęła ona również władzę w stołecznej Ankarze. Nie są to jednak jedyne powody do zmartwienia dla tureckiego przywódcy, zwanego sułtanem. Ostatnie wybory parlamentarne i referendum w sprawie wzmocnienia pozycji prezydenta były poważnymi znakami ostrzegawczymi – sułtan wygrał w nich o włos.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • pozdrowienia od Kostuchy(2019-05-08 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy do władzy dochodzą wierzący w moce boskie - to tak rządzą. Bardzo odważny jest PiS - aresztuje 52 latkę aby zmobilizować ludzi czarnej mafii do poparcia swoich nienasyconych pieniędzy podatników, partyjnych. Tym razem chodzi im o kasę PE. Wierzący w boga judaizmu /chrześcijańskiego, i.s..l.u / prześladują kobiety i dzieci i niesamowicie oszukują ludzi koło siebie. Np ustawa 447 w USA, wysokie wynagrodzenia dla swoich w RP i w Turcji i parcie do siłowego rozwiązania swoich konfliktów. Vivat samce alfa - dawno się w Europie nie mordowali. Przemoc wobec kobiet i dzieci to za mało dla katoprawaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie