statystyki

Demokraci szykują Trumpowi gorącą końcówkę kadencji

autor: Jakub Kapiszewski23.04.2019, 07:22; Aktualizacja: 23.04.2019, 07:23
Warto jednak przypomnieć, że większość polityków ubiegających się o Biały Dom upubliczniała swoje zeznania – Trump tego nie zrobił.

Warto jednak przypomnieć, że większość polityków ubiegających się o Biały Dom upubliczniała swoje zeznania – Trump tego nie zrobił.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli raport Mullera nie stanowi aktu oskarżenia prezydenta i osób z jego otoczenia, to i tak dostarcza przeciwnikom Białego Domu wystarczająco dużo amunicji na półtora roku przed wyborami.

Chociaż ponad 400-stronicowy dokument nie jest pochlebny dla prezydenta, to jego publikacja postawiła demokratów w trudnym położeniu. Brakuje w nim bowiem jednoznacznych wniosków. Politycy opozycji, którzy liczyli na bardziej obciążające politycznie wnioski, musieli w związku z tym zmodyfikować swoją taktykę na najbliższe półtora roku. Można ją streścić słowami, które niejedna drużyna piłkarska słyszała od swojego trenera: pressing, panowie, pressing.

Impeachment w zawieszeniu

W obecnej konstelacji politycznej na Kapitolu prawdopodobieństwo, że Trumpa uda się usunąć z urzędu, jest praktycznie zerowe. Demokracji co prawda mają większość w Izbie Reprezentantów, która inicjuje proces impeachmentu, ale decyzję ostatecznie podejmuje większością dwóch trzecich głosów Senat, który kontrolują republikanie. I chociaż wśród konserwatystów nie brakuje krytyków prezydenta (jak chociażby Mitt Romney), to bez twardych wniosków z raportu nie poprą impeachmentu głowy państwa z własnego ugrupowania.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie