statystyki

Finowie na lewo od centrum. Zwyciężają socjaldemokraci

autor: Łukasz Grajewski16.04.2019, 08:15; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:24
Aż trzy partie osiągnęły niemal identyczny rezultat

Aż trzy partie osiągnęły niemal identyczny rezultatźródło: ShutterStock

Niedzielne wybory parlamentarne wygrali socjaldemokraci. Nieco gorszy wynik zanotowali eurosceptycy. Powstanie nowej koalicji może potrwać.

Najłatwiej stwierdzić, kto jest największym przegranym wyborów parlamentarnych w Finlandii. To ustępujący premier Juha Sipilä, którego Partia Centrum (KESK), dotychczas największa w parlamencie, zaliczyła rekordowy spadek i zdobyła tylko 13,8 proc. głosów.

O wiele trudniej wskazać zwycięzcę. Aż trzy partie osiągnęły niemal identyczny rezultat. Teoretycznie wybory wygrała Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), zdobywając 17,7 proc. głosów i 40 mandatów w 200-osobowym parlamencie. Zwycięstwa partii socjaldemokratycznych są w Europie coraz większą rzadkością, ale w państwach nordyckich, w tym w Finlandii, rządy lewicy mają długą tradycję. Niewiele mniej niż SDP, bo 17,5 proc. głosów i 39 mandatów, uzyskała populistyczna Partia Finów (PS). Zbliżony wynik, 17 proc. głosów i 38 miejsc, otrzymała centrowa Partia Koalicji Narodowej (KOK).

W szczególności rezultat Partii Finów jest zaskoczeniem. Jeszcze w 2017 r. w wyniku rozpadu z partii odeszło 20 posłów. Przez cały ubiegły rok ugrupowanie notowało w sondażach jednocyfrowe poparcie. – Nie spodziewałem się takiego wyniku – nie krył zdziwienia w niedzielę po ogłoszeniu przybliżonych wyników lider PS Jussi Halla-aho. PS wraz z pozostałymi partiami centroprawicowymi miałaby zapewnioną większość w przyszłym parlamencie, ale ewentualna koalicja tych sił jest wątpliwa.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie