statystyki

Czerwińska jest ambitna, ale nie rozumie politycznych realiów [SYLWETKA]

autor: Bartek Godusławski05.04.2019, 07:41; Aktualizacja: 05.04.2019, 08:50
Minister finansów lubi pić herbatę z miodem – mówią jej współpracownicy. Wkrótce może potrzebować go więcej na osłodę goryczy porażki.

Minister finansów lubi pić herbatę z miodem – mówią jej współpracownicy. Wkrótce może potrzebować go więcej na osłodę goryczy porażki.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Ambitna, polityczna singielka, która rzuciła wyzwanie samemu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie rozumie jednak politycznych realiów, więc przegrywa ona i jej ekonomiczne ideały.

M inister Czerwińska jest świetnym fachowcem – mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. „Ambitne programy społeczne to również jest zasługa minister Czerwińskiej i tego, jak kieruje resortem” – to słowa Jacka Sasina, szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów. „Jest państwowcem i nie kieruje się sympatiami, względami osobistymi czy partyjno-politycznymi” – tak o swojej byłej podwładnej mówi wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Pod nazwiskiem trudno znaleźć chociaż jedną wypowiedź, w której ktokolwiek zdecydowałby się powiedzieć złe słowo o strażniczce publicznej kasy, minister finansów Teresie Czerwińskiej. Nawet nieoficjalnie, po zapewnieniu, że autor słów pozostanie anonimowy, nikt nie kwestionuje jej ekonomicznych kompetencji i zrozumienia dla procesów gospodarczych czy finansowych. Jej nieskrywany dystans do obietnic wyborczych złożonych przez Jarosława Kaczyńskiego doprowadził do sytuacji, że zbiera już pochwały ze strony opozycji. Nawet publicysta ekonomiczny „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski poświęcił jej kilka ciepłych słów, pisząc: „Jeżeli potwierdzi się jej dymisja, świadczyć to będzie nie tylko, że ceni swoją godność – co wśród naszych polityków jest rzadką cechą – lecz także, że zachowała zdrowy rozsądek”. To słowa zaskakujące, bo ostatnia rzecz, o jaką można podejrzewać Gadomskiego, to uznanie dla kogoś, kto reprezentuje obecną ekipę. Nawet jeśli pochwała jest warunkowa, bo dotyczy scenariusza dymisji, to pokazuje, jak zaskakująca jest dla wszystkich wolta minister finansów.

Od nauki do finansów

Z polityką Czerwińska związała się dopiero po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r. W grudniu tego samego roku została wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kierował wice premier Jarosław Gowin.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

  • Urszula11953(2019-04-06 12:28) Zgłoś naruszenie 191

    Brawo Pani Minister. Jedyna kobieta w tym rządzie, która pokazała, że ma charakter. Wie, co czeka Polskę po tym rozdawnictwie i nie chce do tego przykładać ręki.

    Odpowiedz
  • green(2019-04-05 09:33) Zgłoś naruszenie 422

    A juz miala podac sie do dymisji. Takie to lewackie bredzenie i teraz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie