statystyki

Spór o obietnice socjalne PiS: Kancelaria premiera kontra resort finansów

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki26.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:04
KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.

KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jan Karwowski

W wyznaczaniu gospodarczego kursu kraju rośnie rola otoczenia premiera Morawieckiego, a zmniejsza się znaczenie resortu finansów.

Mateusz Morawiecki był i ministrem rozwoju, i finansów. To resorty, które w każdym rządzie rywalizowały. Spory wokół piątki Kaczyńskiego pokazują, że dziś w wygrywa część „rozwojowa”, a „finanse” są w defensywie. Otoczenie premiera stało się nie tylko decyzyjnym, ale także analitycznym centrum rządu. Morawiecki i jego zaplecze, m.in. Centrum Analiz Strategicznych, mają inną koncepcję niż MF. Krytykują resort finansów za zachowawczość w sprawie nowych pomysłów wydatkowych Prawa i Sprawiedliwości.

Ograniczenie roli ministra finansów do roli księgowego to również realizacja programu PiS. „Dominująca pozycja ministra finansów w rządzie (…) prowadzi do nadmiernego fiskalizmu, sprzyja myśleniu według zasady «byle nie było gorzej», krępuje myślenie i działanie w kategoriach rozwoju” – to cytat z programu partii z 2014 r. Przygotowanie wyborczego pakietu było katalizatorem dla przyśpieszenia procesu zmniejszania roli MF.

KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • green(2019-03-26 09:58) Zgłoś naruszenie 26

  DGP wlaczyla sie "z butami" w walke wyborcza rozsiewajac pogloski przeciw przeciw PIS. Nieladne dziennikarstwo-nieobiektywne, a mialem nadzieje ze jestescie obiektywna /w miare/ gazeta.

  Odpowiedz
 • Kratzau(2019-03-26 16:15) Zgłoś naruszenie 00

  Super niusy o kłopotach rządu. Czekaliśmy na kolejny krok w walce z polityką dystrybucji środków wśród obywateli i odcięciu VATowskich złodziei od źródła dochodu.

  Odpowiedz
 • IP(2019-03-26 16:54) Zgłoś naruszenie 01

  ....Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie