statystyki

Spór o obietnice socjalne PiS: Kancelaria premiera kontra resort finansów

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki26.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:04
KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.

KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jan Karwowski

W wyznaczaniu gospodarczego kursu kraju rośnie rola otoczenia premiera Morawieckiego, a zmniejsza się znaczenie resortu finansów.

Mateusz Morawiecki był i ministrem rozwoju, i finansów. To resorty, które w każdym rządzie rywalizowały. Spory wokół piątki Kaczyńskiego pokazują, że dziś w wygrywa część „rozwojowa”, a „finanse” są w defensywie. Otoczenie premiera stało się nie tylko decyzyjnym, ale także analitycznym centrum rządu. Morawiecki i jego zaplecze, m.in. Centrum Analiz Strategicznych, mają inną koncepcję niż MF. Krytykują resort finansów za zachowawczość w sprawie nowych pomysłów wydatkowych Prawa i Sprawiedliwości.

Ograniczenie roli ministra finansów do roli księgowego to również realizacja programu PiS. „Dominująca pozycja ministra finansów w rządzie (…) prowadzi do nadmiernego fiskalizmu, sprzyja myśleniu według zasady «byle nie było gorzej», krępuje myślenie i działanie w kategoriach rozwoju” – to cytat z programu partii z 2014 r. Przygotowanie wyborczego pakietu było katalizatorem dla przyśpieszenia procesu zmniejszania roli MF.

KPRM uważa, że MF jest bojaźliwe i za bardzo konserwatywne. Różnice zdań obu grup wynikają z odmiennych diagnoz, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • green(2019-03-26 09:58) Zgłoś naruszenie 26

  DGP wlaczyla sie "z butami" w walke wyborcza rozsiewajac pogloski przeciw przeciw PIS. Nieladne dziennikarstwo-nieobiektywne, a mialem nadzieje ze jestescie obiektywna /w miare/ gazeta.

  Odpowiedz
 • Kratzau(2019-03-26 16:15) Zgłoś naruszenie 00

  Super niusy o kłopotach rządu. Czekaliśmy na kolejny krok w walce z polityką dystrybucji środków wśród obywateli i odcięciu VATowskich złodziei od źródła dochodu.

  Odpowiedz
 • IP(2019-03-26 16:54) Zgłoś naruszenie 01

  ....Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie