statystyki

System Rezerwy Federalnej skapitulował. Brak inflacji głównym problemem

autor: Rafał Hirsch25.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 25.03.2019, 11:04
Inną odmianą tego samego pomysłu jest celowanie przez bank centralny ze swoją polityką nie w roczną stopę inflacji, ale w średnią inflację na przestrzeni iluś tam (do ustalenia) lat.

Inną odmianą tego samego pomysłu jest celowanie przez bank centralny ze swoją polityką nie w roczną stopę inflacji, ale w średnią inflację na przestrzeni iluś tam (do ustalenia) lat.źródło: ShutterStock

Po ostatnim posiedzeniu Fed poinformowano, że w tym roku – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych. To oznacza problem w przypadku nadejścia kolejnej recesji.

S ystem Rezerwy Federalnej nie będzie mógł jej przeciwdziałać, znacząco obniżając stopy. Nie będzie mógł tego zrobić, bo wcześniej nie zdąży ich podnieść. A nie może ich teraz podnosić, bo się boi, że przez samo to działanie pchnie gospodarkę właśnie w stronę recesji. Tym samym polityka pieniężna największej potęgi gospodarczej świata znalazła się w pułapce.

Wyjściem z tej pułapki byłoby pojawienie się wyższej inflacji. Wtedy podnoszenie stóp procentowych w ślad za rosnącymi cenami nie powinno gospodarce szkodzić. Ale wyraźnej inflacji w gospodarce amerykańskiej już od lat nie widać. Stopa na poziomie powyżej 3 proc. była tam ostatni raz w 2007 r. Brak inflacji, który wygląda bardzo korzystnie z punktu widzenia zwykłych ludzi, jest dość sporym problemem dla banku centralnego.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie