statystyki

System Rezerwy Federalnej skapitulował. Brak inflacji głównym problemem

autor: Rafał Hirsch25.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 25.03.2019, 11:04
Inną odmianą tego samego pomysłu jest celowanie przez bank centralny ze swoją polityką nie w roczną stopę inflacji, ale w średnią inflację na przestrzeni iluś tam (do ustalenia) lat.

Inną odmianą tego samego pomysłu jest celowanie przez bank centralny ze swoją polityką nie w roczną stopę inflacji, ale w średnią inflację na przestrzeni iluś tam (do ustalenia) lat.źródło: ShutterStock

Po ostatnim posiedzeniu Fed poinformowano, że w tym roku – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych. To oznacza problem w przypadku nadejścia kolejnej recesji.

S ystem Rezerwy Federalnej nie będzie mógł jej przeciwdziałać, znacząco obniżając stopy. Nie będzie mógł tego zrobić, bo wcześniej nie zdąży ich podnieść. A nie może ich teraz podnosić, bo się boi, że przez samo to działanie pchnie gospodarkę właśnie w stronę recesji. Tym samym polityka pieniężna największej potęgi gospodarczej świata znalazła się w pułapce.

Wyjściem z tej pułapki byłoby pojawienie się wyższej inflacji. Wtedy podnoszenie stóp procentowych w ślad za rosnącymi cenami nie powinno gospodarce szkodzić. Ale wyraźnej inflacji w gospodarce amerykańskiej już od lat nie widać. Stopa na poziomie powyżej 3 proc. była tam ostatni raz w 2007 r. Brak inflacji, który wygląda bardzo korzystnie z punktu widzenia zwykłych ludzi, jest dość sporym problemem dla banku centralnego.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie