statystyki

Czy retoryka AGROunii zostanie wykorzystana przez Kreml?

autor: Radosław Korzycki25.03.2019, 07:44; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:45
Rolniczy lider nie kryje się z poglądami bliskimi Korwinowi, Liroyowi i Braunowi

Rolniczy lider nie kryje się z poglądami bliskimi Korwinowi, Liroyowi i Braunowiźródło: ShutterStock

Antyukraińska, antyamerykańska i antyunijna retoryka ruchu sprzyja narracjom, które wykorzystuje Kreml.

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii – następcy Unii Warzywno-Ziemniaczanej – na wspomnienie o tym, że bywa nazywany „rosyjską agenturą”, „płatnym rzecznikiem Kremla” czy „piątą kolumną Moskwy”, zżyma się. Odpowiada, że każdego można w ten sposób pacyfikować. – A jakbym ja pana teraz zapytał, czy potrafi pan udowodnić, że pan nie jest agentem, czyimkolwiek, to pan to udowodni? Jak pan powie, że nie, to znaczy, że pan jest, prawda? Ani pan, ani nikt nie jest w stanie dowieść swojej niewinności w rozmowie, przez telefon czy w studiu telewizyjnym. Chciałby pan być nazywany Miszką Kołodziejczakiem? – mówi w rozmowie z DGP. I wspomina, że część współpracujących z nim rolników handluje z Azerbejdżanem. – Czy wobec tego jesteśmy islamistami, bo prowadzimy interesy z krajem muzułmańskim? – pyta retorycznie.

Deklaruje, że dostał propozycję współpracy i startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego od co najmniej czterech ugrupowań. Od lewa do prawa. Jednak do polityki pod szyldem partyjnym się nie wybiera. Jego zdaniem polska demokracja jest mało dojrzała i siły dotychczas w niej dominujące mocno go rozczarowały. – Nie ma w Polsce partii, która może nas reprezentować – dodaje. Sam był radnym gminy i miasta Błaszki w województwie łódzkim w barwach Prawa i Sprawiedliwości. Z partii miał zostać wyrzucony po próbie zorganizowania protestu rolników.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie